Benátské gondoly a ohňostroje na Vltavě

Podle statistik jsme jedním z nejateističtějších států Evropy. To ale neznamená, že neumíme se vší parádou oslavit svatořečení Jana Nepomuckého, světce, kterého zná celý svět. Tento víkend, od 13. do 15. května, se Praha již potřetí zahalí do barokního hávu. Na návštěvníky čeká naprosto jedinečný vodní barokní špektákl, NAVALIS 2011.

Praví a nefalešovaní gondoliéři dorazí až z Benátek
Nenechte si ujít největší akci, která se bude letos na Vltavě v okolí Karlova mostu pořádat. Přesně v duchu barokních ohromujících špektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Již potřetí Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice. Akci si po dvou letech již oblíbili i cizinci a my tak můžeme skrze slávu Jana Nepomuckého prezentovat obraz naší vlasti i pro ně.

V letošním roce připadá zahájení Svatojánských slavností Navalis na pátek 13. května, kdy ve dvacet hodin proběhne spuštění benátských gondol na hladinu Vltavy na náplavce u Hergetovy cihelny. Až z Benátek dorazí do Prahy gondoliéři, kteří přivezou vlastní vzácné barokní gondoly a spustí je na Vltavu. Pro toho, kdo by tápal, proč se na naší metropolitní vodní tepně objeví desítky gondol, tu je vysvětlení: svatý Jan Nepomucký je patronem slavného italského města na laguně a chrání všechny veslaře, lodníky a plavce. Gondoliéři mu tak svojí přítomností v Praze chtějí vzdát hold a přimluvit se, aby nad nimi i nadále držel svou ochranou ruku.

V sobotu večer bude odhalena největší skleněná socha sv. Jana Nepomuckého
Sobotní odpoledne bude v pražské Čertovce, přezdívané Pražské Benátky, zasvěceno od jedné hodiny odpolední veselé zábavě s plavbami gondol, ochutnávkou benátského jídla, italského vína a dalších středomořských specialit.

V neděli dopoledne, od jedenácti hodin vyjedou na řeku i další historická plavidla, která se na akci chystají z celé Evropy. V podvečer, od 18 hodin bude celebrována mše svatá samotným Mons. Dominikem Dukou, arcibiskupem pražským a primasem českým, ke cti sv. Jana Nepomuckého. Mše proběhne v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Slavnostní procesí z katedrály na Karlův most doprovodí žehnání nepomuckých zvonů a jejich spuštění na hladinu Vltavy. Celý den oslav zakončí samotný barokní vodní špektákl. Pět minut před desátou pak bude přímo z vodní hladiny odpálen originální ohňostroj Redentore, dovezený také z Benátek. Hlavní událostí večera bude ale kromě ohňostroje především odhalení největší skleněné sochy sv. Jana Nepomuckého, která se stane součástí nočního světelného představení. Večerem budou provázet moderátoři Lucie Výborná a páter Prokop Siostrzonek.

Víkendové oslavy symbolicky uzavře pondělní plavba salónní lodi Nepomuk s nepomuckými zvony na palubě, která popluje směrem k městu Nepomuk.

Zajímá vás osobnost sv. Jana Nepomuckého? Můžete se dozvědět více!
Organizátoři akce mysleli i na ty návštěvníky, kteří neprahnou jen po zábavě, ale čekají od oslav svatořečení Jana Nepomuckého i poučení a nové výklady historie. V sobotu od 10 hodin se můžete zúčastnit přednášky PhDr. Jany Kunešové v kostele vysvěceném sv. Janu Nepomuckému na Karlově náměstí „Na Skalce“ nebo v neděli od 16 hodin navštivte přednášku Prof. Pavla Preisse ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech.