Dvojice, která údajně nahlásila bomby v Praze, byla zadržena

Policisté dnes zadrželi osmnáctiletou dívku a o rok staršího mladíka, kteří údajně minulý týden třikrát vyhrožovali výbuchem bomby v Praze. Ve čtvrtek nahlásili výbušninu na Hlavním nádraží, v pátek na nádraží Smíchov a v neděli na dvou místech v Praze 6 a Praze 4. Vyšetřovatel dvojici obvinil ze šíření poplašné zprávy, ze což mladé ženě hrozí až pětileté vězení a muži až tříletý trest. Oba se k činu doznali, sdělil ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Dívku podle dřívějšího vyjádření mluvčího zachytily v blízkosti obou pražských nádraží bezpečnostní kamery. Policie po ní vyhlásila pátrání a dnes přibližně v 09:30 někdo zavolal na tísňovou linku, že hledaná žena stojí na zastávce tramvaje na Strossmayerově náměstí. Na místo proto vyjeli policisté. "Ti v naprostém klidu, aby nevyplašili podezřelé, na zastávce u Holešovické tržnice nastoupili do tramvaje a podezřelou dvojici oddělili od ostatních cestujících, aby nedošlo k ohrožení nezúčastněných osob," uvedl Hulan.

Po zadržení policie dívku a mladíka vyslechla, oba se k trestnému činu přiznali. Vyšetřovatel podal návrh, aby soud poslal dvojici do vazby. Dívka podle Hulana čelí vyšší trestní sazbě, protože volala opakovaně.

Podle dřívějšího vyjádření policie zavolala žena ve čtvrtek na linku 158 a řekla, že je bomba na Hlavním nádraží v Praze. "Ženský hlas oznámil po 21:00, že by bomba měla vybouchnout za 30 minut. Byť byla ze strany odborníků tato výhrůžka vyhodnocena jako poměrně nevěrohodná, bylo i tak na místě provést adekvátní opatření," sdělil Hulan. Policisté s pyrotechnikem proto prohledali nádražní halu. Nic nenašli, ale na hodinu byl kvůli tomu omezen provoz metra.

Druhý telefonát přišel na linku 112 v pátek přibližně ve 20:30. "Tentokrát oznamovatelka informovala o tom, že se hned dvě bomby nacházejí v prostorách autobusového nádraží Smíchov a mají explodovat do 48 hodin," řekl policejní mluvčí. Ani tentokrát policisté a pyrotechnik žádnou bombu nenalezli. Kvůli výhrůžce však bylo evakuováno nádraží i vestibul metra a stanicí Smíchovské nádraží soupravy metra projížděly bez zastavení. Provoz byl obnoven až zhruba po hodině a půl.

zdroj: ČTK