Fakta potvrzují, že nápoje v PET lahvích jsou hlavně zlozvyk

Plastový odpad představuje celosvětový problém, a jak ukazuje praxe, zázračným řešením není ani recyklace. Představa, že vše, co poctivě vytřídíme do žlutých kontejnerů, najde svoje další využití, je totiž realitě dost vzdálená. Zatímco v Evropské unii je 50% míra recyklace plastových obalů jen jedním z cílů do roku 2025, globálně se dnes recykluje jen 9 % plastů. Redukce plastového odpadu proto stále zůstává nejlepší a nejjednodušší možností, jak problém řešit. Začít můžeme například omezením konzumace nápojů balených v jednorázových PET lahvích. Právě obaly z nich se na celkovém množství plastového odpadu podílejí více než z poloviny. Jako inspiraci vám nabízíme několik faktů, které rozhodně stojí za zamyšlení a potvrzují, že nápoje v PET lahvích jsou především zlozvyk.

Čistou vodu opravdu kupovat nemusíte

Pokud žijete v České republice, je vysoce pravděpodobné, že kvalitní pitnou vodu máte k dispozici kdykoliv pouhým otočením vodovodního kohoutku. Stejně jako téměř 95 % všech obyvatel. Její kvalita je neustále monitorovaná v akreditovaných laboratořích, které u ní sledují více než sto parametrů. Přesto obyčejnou čistou vodu stále nakupujeme v obchodech, a ne právě v zanedbatelném množství. Podle nedávného průzkumu* značky SodaStream pravidelně nakupuje neperlivou vodu každý pátý dotázaný. Když k nim připočítáme dalších 30 % oslovených spotřebitelů, kteří si z obchodu v jednorázových PET lahvích nosí vodu sycenou, závěr je zarážející – více než polovina dotázaných nakupuje něco, co má k dispozici doma. Tedy tam, kde může navíc při používání kohoutkové vody čerstvost nápojů plně kontrolovat. 

Bublinky si uděláte i doma 

I když je čistá voda z hlediska složení ideálním řešením pitného režimu, rozhodují naše chuťové pohárky. Průzkum v tomto ohledu ukázal, že poměr milovníků „obyčejné“ vody a bublinek je celkem vyvážený. Až 43 % dotázaných potvrdilo, že ve svém pitném režimu preferují čistou neperlivou vodu. Zastánců čisté perlivé vody bylo 38 %, zbylých 18 % si potrpí na slazené nápoje. Nic to ale nemění na skutečnosti, že kvalitní a pestrý pitný režim si dokážeme zajistit v pohodlí domova. Platí to i o zmíněné perlivé vodě, kterou si v neochucené i ochucené podobě můžeme připravit s výrobníkem perlivé vody. „Podle našich údajů vlastní výrobník perlivé vody SodaStream přibližně každá šestá česká domácnost. Naproti tomu je z výsledků našeho průzkumu zřejmé, že na poli osvěty je ještě hodně práce. Nehledě na nepohodlí a finanční náklady, které s nákupem balené vody souvisejí, ve hře je především budoucnost této planety,“ říká Michal Panis, produktový manažer značky SodaStream, a pokračuje: „Pokud průměrná rodina jen díky používání našeho výrobníku zredukuje během tří let odpad z PET lahví a plechovek o 2 500 kusů, představte si, kolik plastů bychom dokázali ušetřit, kdybychom to, co si umíme zajistit doma, nenakupovali vůbec.“  

Opakované používání PET lahví není řešení

Ke spotřebě nápojů balených v jednorázových PET lahvích přispívá také potřeba zajistit si pitný režim mimo domov. Zatímco 53 % dotázaných si nápoje nosí s sebou z domu, zbývajících 47 % je ještě stále nakupuje. Zajímavé výsledky přinesly i odpovědi dotazovaných na otázku, jakou lahev na nápoje mimo domov používají. Až 45 % dotázaných přiznalo, že nápoj z domu si nosí v obyčejné PET lahvi. Ta se přitom na opakované použití nedoporučuje a po použití by měla být odevzdaná k recyklaci. Jakékoliv poškození nebo jen obyčejná deformace stlačením totiž dokáže na stěnách takové lahve vytvořit mikro prasklinky, ve kterých se mohou hromadit bakterie. Lepším řešením jsou proto opakovaně použitelné lahve, vyrobené z plastových polymerů, jako jsou polypropylen a Tritan. Jsou odolné a zároveň lehčí než například skleněné. Při nákupu takovéto lahve je rovněž vhodné zkontrolovat, zda neobsahuje chemickou látku bisfenol A (BPA), u kterého byly při vyšších koncentracích potvrzeny negativní účinky na zdraví. 
 
* Průzkum byl uskutečněn mezi návštěvníky pražské Podolské vodárny v rámci Dne otevřených dveří 19. března 2022.

** Chuť a kvalitu balené vody sice garantují její výrobci, ale dodržení správného zacházení s nápojem při dopravě a skladování už neovlivní. 

O značce SodaStream

SodaStream je specialistou na perlivou vodu nachystaný v pohodlí domova bez tahání lahví a jedničkou mezi perlivými vodami, co do počtu vypitých litrů. *
Firma se od svého počátku datovaného do roku 1903 soustředí na ucelenou nabídku výrobníků domácí perlivé vody a souvisejícího příslušenství. Jejím cílem je nabídnout příjemný způsob přípravy vlastní perlivé vody v pohodlí domova místo tahání protivných plastových lahví a následného vynášení hromad plastového odpadu. Počtem stisknutí výrobníku si zákazník sám volí výslednou perlivost vody a přidáním čerstvého ovoce má možnost vytvořit lákavé pití bez zbytečných cukrů či sladidel pro sebe i svou rodinu. Litr vlastní domácí perlivé vody přitom vyjde na velmi příznivou cenu 2,57 Kč, takže si za pohodlí nemusí zákazník zbytečně připlácet. 
Kromě svého pohodlí navíc používáním každého jednoho výrobníku domácí perlivé vody SodaStream domácnosti ochrání přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdnými PET lahvemi od nápojů.
Pro další informace a novinky navštivte adresu www.sodastream.cz

* Zdroj: Porovnání firemních dat s výzkumem trhu balené vody za rok 2014 společnosti Canadean.