Fotografický projekt Fotofata 2012

Botanická zahrada Praha v Troji a fotograf Topi Pigula odstartují v lednu 2012 půlroční fotografický projekt pro fotoamatéry. Ze šesti celodenních workshopů vznikne výstava nejlepších snímků exponovaných běžnou amatérskou technikou. Vystavené snímky vyberou odborná porota i široká veřejnost.

Ze spolupráce Botanické zahrady v Troji s lektorem fotografie a publicistou Topim Pigulou vznikla série seminářů pro fotoamatéry, nazvaná Fotofata. Od ledna do června 2012 se tak každou druhou sobotu v měsíci v areálu Botanické zahrady sejde patnáct milovníků fotografie, vybavených amatrérskou fotografickou technikou. Po základním teoretickém úvodu vyrazí spolu s lektorem do „terénu“.

Cílem projektu Fotofata je dokázat, že pod odborným vedením dokáže výstavní fotografii pořídit i laik se zcela  neprofesionálním vybavením. Důkazem se stane výstava zvětšenin nejlepších snímků, která bude v průběhu času viset na několika místech ČR. Zároveň vznikne fotopříběh, mapující zimu a jaro v Botanické zahradě. Fotografovat se bude jak v exteriéru Botanické zahrady Praha, tak i ve skleníku Fata Morgana.
 
Účastníci seminářů na konci každého dne sami vyberou deset nejlepších fotografií jako základ pro výstavu, která bude v Botanické zahradě probíhat celé léto, v termínu 14. červenec – 2. září 2012. Do finálního výběru pro velkoformátový tisk se ale dostane jen dvacet opravdu nejlepších. Pět fotografií pro výstavu vybere veřejnost prostřednictvím hlasování, které proběhne na Facebooku (na profilu lektora Topiho Piguly a profilu Botanické zahrady). Patnáct vybere odborná porota.
 
Na fotosemináře se může přihlásit každý, kdo včas vyplní přihlášku. Jednotlivé semináře na sebe navazují jen částečně, takže lze absolvovat jeden termín i celou sérii. Každý jednotlivý blok má své samostatné téma (zasněžená japonská zahrada a sbírka bambusů, tropický nížinný les ve skleníku Fata Morgana, jehličnany...). Na kurzech bude možné testovat nové typy kompaktních fotoaparátů PEN s výměnnými objektivy, které zapůjčila společnost Olympus. Z důvodů maximální individuální "péče" o jednotlivé absolventy je kapacita každého z kurzů 15 lidí.