Jahn: Výroba aut v ČR letos stoupne nejméně na rekord 1,2 milionu

Tuzemské automobilky letos vykážou rekordní produkci nejméně 1,2 milionu osobních aut, což je přes šest procent více než loni. Česko tak poroste rychleji než evropský trh. Stejným tempem nebo ještě rychleji porostou i tuzemští dodavatelé dílů. Na konferenci Central & Eastern European Automotive Forum 2014 to dnes uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn.

Dosud byla výroba rekordní v roce 2011, kdy automobilový průmysl dodal na trh 1,195 milionu vozů. "Vidíme pozitivní trend, který by měl pokračovat i v příštím roce," uvedl Jahn. Podle něj má Škoda Auto i TPCA nové modely, které příští rok potáhnou poptávku. Škoda přichází s novou generací fabie a na začátku příštího roku dorazí nový superb, TPCA letos uvedla novou generaci svých mini vozů.
 
Negativní vliv na produkci by mohly mít napjaté vztahy EU a Ruska kvůli ukrajinskému konfliktu, případná opatření proti šíření eboly nebo další faktory, které by mohly uvést Evropu zpět do recese.
 
Za leden až září stoupla výroba osobních aut v Česku proti loňsku o 12,2 procenta na 936.151 vozů. Podíl víc než 60 procent měla Škoda Auto, následují Hyundai s téměř 25 procenty a TPCA se skoro 15 procenty.
 
Podle Jahna je důležité zachovat vysokou produkci tuzemských automobilek i v budoucnu. K tomu podniky potřebují stabilní prostředí a zároveň podporu státu v oblasti technického vzdělávání, protože podle Jahna hrozí, že v budoucnu nebude dostatek kvalifikovaných pracovníků. Dlouhodobě výrobci volají po přijetí eura.
 
Podle Jahna automobilky chápou snahu EU chránit životní prostředí tlakem na snižování emisí motorových vozidel. Výrobci se ale již dostávají na hranici fyzikálních zákonů. Automobilky podle něj splní požadavek na snížení průměrných emisí CO2 v roce 2020 na 95 g/km, ale za cenu vysokých investic. "Stále se zaměřujeme na vývoj alternativních pohonů, ale možná by bylo dobré věnovat stejnou pozornost i vývoji nových alternativních paliv," podotkl. Zajímavě podle něj roste například prodej vozů na CNG, ale panuje nejistota ohledně budoucí výše spotřební daně.
 
zdroj: ČTK