JAK NEJLÉPE VYBRAT KOUPELNOVÝ NÁBYTEK

Chcete, aby vaše koupelna působila vždy uklizeně? Vybavte ji vhodným koupelnovým nábytkem. Ledabyle poházené kosmetické pomůcky, kartáčky na zuby a jiné drobnosti, bez kterých se v koupelně neobejdeme, bohužel vždy budí dojem nepořádku a neuspořádaného prostoru. Není proto nic snazšího, než je uschovat za dvířka skříněk, aby nebyly na očích.

Prvním kritériem pro výběr vhodného nábytku by měla být velikost místnosti. Do koupelny v panelovém domě se často nevejde nic víc, než koš na prádlo a skříňka s umyvadlem. „Malý prostor nemůžeme zastavět nábytkem a nevhodnými zařizovacími předměty. Důležitá je vzdušnost. Robustní nábytek a hluboké skříňky koupelnu zabetonují,“ varuje Karel Novotný, vedoucí oddělení designu SIKO KOUPELNY. Koupelnové umyvadlo je vhodnější závěsné, protože prostor opticky nestísní. Pod něj lze instalovat skříňku na drobné předměty. Výběr je velký, takže je možné koupit kousek, který vypadá subtilně, ale přesto pojme dostatek věcí. Praktická může být závěsná skříňka se zabudovaným umyvadlem, která nezabere příliš prostoru a lze pod ní snadno uklidit. Odborníci také doporučují využívat zrcadla, která prostor opticky rozšíří.

Pro všechen nábytek, nejen ten koupelnový, obecně platí, že dlouhodobý kontakt s vodou mu škodí. Nesmí stát ve vodě, voda se na něm nesmí ani dlouhý čas držet nebo po něm stékat. Vlhké prostředí ale samozřejmě problémem není. Koupelnový nábytek je vlhkosti přizpůsoben, rozhodně ji nebude vstřebávat a následně bobtnat. „Nejnáchylnějším místem jsou hrany, u kterých je velice důležité, aby byly kvalitně překryty páskou. Pokud se nábytek upravuje, např. se vyřezává otvor pro umyvadlo u desky, je důležité řez zakrýt silikonem, aby na něm nebyla žádná odkrytá plocha, kterou by mohlo docházet k nasakování vody,“ vysvětluje Ondřej Sochor, Senior Product Manager ze SIKO KOUPELNY.

Ač je dřevěný povrch nábytku i v koupelnách velmi populární, dřevo-masiv jako takové se k jeho výrobě téměř nevyužívá. „Obvykle se používají laminované dřevotřískové desky či MDF desky s folií s dekory různých druhů dřeva nebo lakované,“ doplňuje Sochor. Mezi nejpopulárnější dekory patří ořech, buk, dub, bříza, wenge, ale i zebrano, makasar nebo modřín.
Co se barevnosti týče, dekor dřeva a bílý lak patří mezi klasiku, která nikdy nezestárne. Zejména bílá nyní slaví svou renesanci. Často se ale lze setkat i s extravagantními barvami jakými jsou fialová, růžová nebo pistáciová. „Jedná se ale spíše o výstřelky, které nemají příliš šancí se na trhu dlouhodoběji prosadit. Vzhledem k tomu, že je nutné sladit koupelnu jako celek - tedy obklady, dlažbu, nábytek i sanitární keramiku dohromady, nejčastěji padne volba právě na bílou barvu, která se nejsnáze kombinuje,“ dodává Ondřej Sochor.

Další série koupelnového nábytku ze sortimentu SIKO KOUPELNY:

Série Ancona
Výrobce Naturel
Série se vyznačuje kombinací pravidelných linek a kruhových tvarů. Skříňky pod umyvadlo jsou vybaveny velkou praktickou plně výsuvnou zásuvkou, opatřenou tlumičem dojezdu, aby i objemnější či vyšší věci mohl mít člověk v koupelně po ruce. Nápaditost a praktičnost řešení se odráží rovněž ve způsobu otevírání dvířek skříňkových modelů. Je možné je otvírat shora či zespodu, existuje však i možnost instalace dvířek jak pro levé, tak pro pravé otevírání. Designovou lahůdkou série je malá závěsná skříňka, která umožňuje zcela variabilní použití: jeden či více kusů lze instalovat volně v prostoru, svisle či vodorovně, vedle sebe, nad sebou, cikcak, s odstupy nebo bez… Možnosti kombinace těchto modulů jsou zkrátka zcela otevřené individuálním potřebám a fantazii se meze nekladou.

Série Shift
Výrobce VitrA
Typickými znakem série Shift je její rozmanitost. Nábytek je k dostání ve čtyřech šířkách, třech hloubkách a dvou výškách, což poskytuje širokou škálu kombinací s umyvadly, která jsou také součástí série. Je možné zvolit stojací i závěsnou variantu a vybrat si ze čtyř barevných provedení ve vysokém lesku: bílá, antracit, dekor zebrano, nebo dekor dřeva (modřín).

Série Wenge
Výrobce Naturel
Praktickým kouskem nábytku jsou elegantní skříňky série Wenge se zabudovaným košem na prádlo o objemu až 30 litrů. Volit lze z vysoké i nízké varianty, dvířka lze rovněž vybrat v pravém či levém provedení.

Série Oooh
Výrobce Le Bon
Výběr názvu pro tuto sérii byl jednoduchý: zaoblené hrany a použité lamináty okouzlí každého. Pohodlí při užívání zajistí plnovýsuvy se samodovíráním. Zrcadlové skříňky mají zrcadlo i z vnitřní strany a ušetří tak zbytečné otvírání a zavírání dvířek. Korpus v bílém lesklém laku v kombinaci s dezénem dubu, černé čočky, metal bubble či borneo reliéfu.