Kohout: Zemanovi jeho bonmot \

Nový ministr zahraničí Jan Kohout se domnívá, že se prezidentu Miloši Zemanovi nepovedl jeho nedávný výrok "Alláhu akbar", který Zeman pronesl při návštěvě Německa. Zeman ho pronesl, když odpovídal na dotaz německé novinářky týkající se dvou českých občanek unesených v Pákistánu. "Pan prezident je znám svými bonmoty, ale tenhle já sám nepovažuji za nejlepší," řekl Kohout ve včerejším pořadu Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls.

Na dotaz moderátora, zda se tento bonmot Zemanovi povedl, Kohout odpověděl: "Myslím, že ne." Nechtěl komentovat, zda bude mít tento výrok dopady na osud unesených českých dívek.
 
Když se Zemana při jeho červnové návštěvě Německa zeptala redaktorka německé stanice RTL, zda ČR požádá v této kauze o pomoc Spojené státy, Zeman odvětil: "Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Taliban nebo Al-Káidu." Poté se ji sám v žertu zeptal: "Jste agentka Talibanu nebo Al-Káidy?" Když mu odpověděla, že nikoli, pronesl prezident arabské zvolání Alláhu akbar, tedy "bůh je veliký".
 
Ministr řekl, že se už ve své funkci stihl věnovat i tomuto případu, detaily ale prozradit odmítl. "Čas jsem tomu věnoval, samozřejmě, a ne malou část dnešního dne, ale nic víc k tomu nebudu říkat, protože skutečně v této věci je mlčení lepší," uvedl. Popsal to tak, že nejlepším příspěvkem k řešení tohoto případu je ticho kolem něj.
 
Češky, kterým je 24 let, byly v Pákistánu uneseny v březnu, když projížděly ze sousedního Íránu do Indie. K činu se dosud veřejně nikdo nepřihlásil a únosci zatím asi nikoho nekontaktovali.
 
Autor: ČTK