Kolem 250 kandidátů by se chtělo letos stát senátory

Senátory by se chtělo letos stát téměř 250 kandidátů, kteří se do dneška v zákonné lhůtě přihlásili do říjnových voleb. Vyplývá to z informací ČTK z jednotlivých senátních obvodů. Při minulých volbách před šesti lety se ve stejných volebních obvodech nominovalo na 210 adeptů, registračním sítem jich tehdy prošlo 200. Dosud největší zájem o zvolení senátorem byl zatím předloni, kdy se přihlásilo na 220 kandidátů.

Ve všech 27 obvodech, kde se letos bude volit své kandidáty přihlásily z parlamentních stran jen ČSSD, ODS a KSČM. TOP 09 ve spolupráci s starostovským hnutím nasadila 23 adeptů. Lidovci si v mnoha regionech vsadili na ještě širší spojenectví s neparlamentními stranami a rozhodli se podpořit některé jejich kandidáty.

Největší výběr budou mít voliči ve volebním obvodu Praha 2, kde se jim nabízí 13 kandidátů, například současný poslanec ČSSD Stanislav Křeček nebo bývalá starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková (ODS). Po 12 kandidátech mají na výběr například ve volebním obvodu Praha 8, na Chomutovsku nebo na Benešovsku. Pouhých pět kandidátů se sešlo například na Třebíčsku nebo Prostějovsku.
 
K nejsledovanějším soubojům budou pravděpodobně patřit brněnský duel bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové s předsedou senátorů ODS a někdejším primátorem Richardem Svobodou nebo pražský souboj herce a senátora Tomáše Töpfera (za ODS) s vědkyní Evou Sykovou (za ČSSD). Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) bude senátorský mandát bojovat například s poslancem národních socialistů a bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem.
 
Pozornost na sebe zřejmě strhnou i podnikatele Tomio Okamura na Zlínsku, který v případě úspěchu zvažuje i kandidaturu na prezidenta, herec Ladislav Županič (za ODS) na Prostějovsku v souboji s místopředsedkyní senátorů ČSSD Boženou Sekaninovou nebo bývalý šéf hasičů Miroslav Štěpán na Náchodsku. K jeho soupeřům budou kromě současného senátora Petra Pakosty (dříve ODS) patřit hejtman Lubomír Franc (ČSSD), tři poslanci a tři bývalí senátoři včetně exministra životního prostředí Bedřicha Moldana (za TOP 09).
 
V Praze se o zvolení pokouší s podporou lidovců, zelených a České pirátské strany bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, jehož upozornění na údajnou korupci nakonec vedlo k odchodu ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).
 
Překvapením by zřejmě bylo brzké vyřazení senátora ODS a teplického primátora Jaroslava Kubery nebo předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy na Karvinsku. ČSSD podobně jako předloni nasadila do senátních voleb celkem čtyři hejtmany, mimo jiné Stanislava Eichlera, který před dvěma lety prohrál na Liberecku, a bývalého předsedu sněmovny Miloslava Vlčka. Stranou zájmu nezůstane ani radniční souboj současného a bývalého starosty Sokolova, který je nyní místostarostou.
 
Senát, který má celkem 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. Letošní senátní volby začnou společně s krajskými prvním kolem, které bude 11. a 12. října. Lidé v nich určí, zda si většinu v horní komoře obnoví ČSSD, které už o ni přišla odchodem Jiřiny Rippelové a Vladimíra Drymla ke SPOZ. Obhajovat bude šest mandátů včetně křesla po Rippelové na Domažlicku, k obnovení jednačtyřicetičlenné většiny by tak potřebovala vyhrát v sedmi obvodech.
 
Podstatně složitější to bude mít ODS, která může přijít o více než polovinu svých nynějších 24 senátorů. Vítězství bude obhajovat ve 14 obvodech včetně Náchodska, kde o znovuzvolení usiluje její bývalý člen Pakosta. Alespoň tři mandáty si chce uchovat pětičlenný senátorský klub TOP 09 a STAN, kterému v případě neúspěchu hrozí zánik. Stejně jsou na tom i lidovci, kteří mají v klubu šest senátorů. Komunisté si chtějí udržet minimálně jedno ze svých dvou senátorských křesel, Severočeši.cz mohou ve volbách jen přidat další ke svým dvěma senátorům.
 
zdroj: ČTK