Kvůli výběru šéfa strážníků se pražská koalice pře

Pražská koalice ODS a TOP 09 se podle informací ČTK pře kvůli výběru nového ředitele městské policie. TOP 09 nesouhlasí s podmínkami, které musí budoucí ředitel splňovat, a chtěla by kvůli tomu konkurz zrušit. Podle informací ČTK se situací bude příští týden zabývat koaliční jednání. Komise, která má šéfa strážníků vybrat, dnes otevřela obálky se jmény uchazečů. Nový ředitel by se měl funkce ujmout na podzim. Minulý ředitel Vladimír Kotrouš byl obviněn z korupce, podle policie přijal úplatek.

Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Králové dnes komise, jejímž předsedou je primátor Bohuslav Svoboda (ODS), zvolila pracovní skupinu, která má posoudit, jestli uchazeči splňují požadované podmínky. Výsledek pak znovu předloží komisi. Kdy se komise znovu sejde, není zatím známo. Ještě před tím se ale situací bude zabývat koaliční jednání.

Zástupcům TOP 09 se totiž nelíbí to, že by nový šéf měl mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Podle nich je tato podmínka zbytečná a diskriminační. Někteří radní TOP 09 v minulých dnech v médiích uvedli, že by výběrové řízení mělo být zrušeno.
 
Podle lidí kolem primátora se ale ředitel městské policie musí účastnit jednání krizového štábu a prověrku potřebuje.
 
TOP 09 chce konkurz blokovat i v případě, že by komise někoho na místo ředitele doporučila. Výběr totiž musí schválit zastupitelstvo hlavního města, v kterém má TOP 09 26 členů ze 63.
 
Do výběrového řízení na místo šéfa strážníků se přihlásilo dvanáct uchazečů. Všichni budou muset představit svoje návrhy na to, kam by se měla pražská městská policie v příštích letech ubírat. Primátor Svoboda už dříve řekl, že chce, aby se nový ředitel postaral o transformaci městské policie. Praha hodlá například snížit počet úřednických míst v městské policii a přesunout strážníky více do ulic.
 
Svoji kandidaturu zatím veřejně potvrdil náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema, který je nyní pověřen řízením strážníků v metropoli.
 
zdroj: ČTK