Metrostav dokončil stavbu tunelu Blanka, práce ale nekončí

Stavební firma Metrostav dnes v souladu s výrokem rozhodčího soudu dokončila stavbu tunelového komplexu Blanka. Novinářům to při dnešní prohlídce řekl mluvčí společnosti František Polák. Práce na klíčové dopravní stavbě tím ale nekončí. Zbývá vyzkoušet bezpečnost provozu tunelu a funkčnost technologií. Termín zprovoznění tak zatím není znám. Stavba vyjde Prahu na 36,9 miliardy korun.

Termín dokončení stavební části díla stanovili rozhodci, kteří řešili spor mezi Prahou a Metrostavem týkající se nezaplacených faktur. Arbitráž minulý týden skončila. Arbitři v průběhu několikaměsíčního řízení nařídili Praze zaplatit kolem pěti miliard korun. Obdobný spor vede město se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).
 
Tunel je podle Metrostavu takřka dokončený, je osazen světelnou signalizací, tabulemi a bezpečnostními systémy, včetně požárních a kouřových čidel. Technologie jsou prostřednictvím řídícího systému ovládány dispečery ze strahovského velína. Stavební dělníci dnes pouze dokončovali poslední drobné práce, mimo jiné dláždili chodníky u výjezdů z tunelu nebo myli obklady. Podle Ludvíka Šajtara ze společnosti Satra, která je projektantem stavby, zbývají bezpečnostní zkoušky. Ty ověří funkčnost technologií. Šajtar řekl, že v podobné tunelové stavbě se dá ročně očekávat 250 až 260 mimořádných událostí, tedy nehod a požárů.
 
Tunelový komplex, jehož stavbu zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), měl být původně zprovozněn v roce 2011. Termín ale politici několikrát odložili. Nyní dodavatel technologií mluví o dubnu 2015. Stavba se v průběhu let zdražila o několik miliard korun. Podle Poláka Metrostav v roce 2006 podepsal kontrakt na stavební část díla za 17,8 miliardy korun bez DPH a valorizace. Předpokládaná cena při dokončení je zhruba o 20 procent vyšší, tedy 21,5 miliardy korun, po započtení DPH a valorizace jde o částku 28,9 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK