Návrh ČSSD o rušení sKaret možná stanoví i obsah průkazů ZTP

Senátorský návrh zákona o zrušení kontroverzních sKaret, který předložila ČSSD, by mohl stanovit náležitosti průkazů osob se zdravotním postižením a vrátit jim jejich původní podobu. Nyní jsou údaje a popis těchto průkazů stanoveny vyhláškou, průkazy mají podobu sKarty. Změnu doporučil senátní výbor pro veřejnou správu. Uvedl to na senátním webu. 

Výbor doporučil mimo jiné znovu barevně odlišit průkazy podle míry postižení jejich držitelů. Průkaz TP, tedy osoby s těžkým zdravotním postižením, by měl mít modrou barvu. Průkaz zvlášť těžce postižené osoby (ZTP) by měl být zelený a průkaz ZTP/P pro handicapovaného člověka, který potřebuje průvodce, by měl být oranžový. Nyní mají nové průkazy jednotnou barevnou podobu. 

Karty sociálních systémů prosadila vláda na návrh bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka s cílem ušetřit náklady spojené s výplatou sociálních dávek. Po kritice ale nakonec souhlasila s tím, že jejich platební funkce bude použita jen pro dávky v hmotné nouzi, aby se zamezilo jejich zneužívání. Ještě loni parlament stihl schválit novelu, která umožňuje vyplácet podporu v nezaměstnanosti a pěstounské dávky i těm, kteří nevlastní sKartu. 
    
Úplné zrušení sKaret navrhli sociální demokraté kvůli tomu, že je podobně jako jejich další odpůrci pokládají za zbytečné, nemravné a protiústavní. Terčem kritiky byla mimo jiné smlouva s Českou spořitelnou, která má podle smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí systém sKaret provozovat. Podle bývalé ústavní soudkyně, senátorky Elišky Wagnerové (za SZ) smlouva není platná, protože byla uzavřena nad rámec oprávnění ministerstva. 
    
Sociální karty kritizuje nejen opozice, ale také odbory nebo rada zdravotně postižených. Žádaly zastavení jejich vydávání. Výhrady má i ombudsman. Případem se zabývá antimonopolní úřad či úřad na ochranu osobních údajů. 
 
zdroj: ČTK