Němeček chce zabránit problémům, jež reálně hrozí lázním

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce zabránit, aby se lázně dostaly od ledna do problémů kvůli tomu, že nebude nový indikační seznam lázeňské péče. Senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku totiž odmítl kvůli tzv. přílepku novelu s tímto seznamem a prodloužením pobytů na pojišťovnu ze tří týdnů na čtyři. Hrozí, že revizní lékaři nebudou mít vodítko pro psaní lázeňských poukazů a zdravotní pojišťovny pro úhrady pobytů.

"Bohužel jsem dostal informaci, že zdravotní výbor Senátu jednomyslně kvůli přílepku poslance Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) doporučil plénu Senátu, aby celý návrh zákona vrátil Poslanecké sněmovně," potvrdil ČTK Němeček informaci, kterou zveřejnil www.zdravotnickydenik.cz.
 
Předseda výboru Jan Žaloudík (ČSSD) Němečka ujistil, že problém není v ministerském návrhu, ale v přílepku, podle něhož by byly zdravotní pojišťovny povinny do měsíce od uzavření zveřejnit smlouvy s poskytovateli zdravotní péče.
 
Podle výboru byla úprava, kterou kritizují lékařská a stomatologická komora či ambulantní specialisté, začleněna do novely bez patřičného projednání. Pokud Senát návrh výboru vyškrtnout přílepek podpoří, musela by ho znovu projednat Sněmovna. Pokud by ho chtěla odmítnout, musela by to stihnout do konce roku. Výbor také chce změnit termín účinnosti z 1. ledna 2015 na den vyhlášení.
 
"Pevně věřím, že snad se podaří na plénu Senátu domluvit třeba nějaký kompromis v tom smyslu, že by ministerstvo teď, jak bude předkládat novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, to změnilo, a že by dalo záruku, že do Poslanecké sněmovny předloží opravu bez toho, aby Senát zamítl indikační seznam," řekl Němeček.
 
Norma by měla být na programu pléna Senátu 10. prosince, ministr chce apelovat na senátory, aby ji nevraceli. "Ale jednomyslnost zdravotního výboru ve mně vyvolává obavy. V případě, že Senát normu vrátí, tak je třeba, aby na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny byl návrh přijat tak, aby provizorium pro lázně netrvalo déle než řekněme 14 dní," dodal.
 
Ministerstvo hodlá ještě situaci analyzovat, jaké jsou možnosti. "Říkám, kdyby to špatně dopadlo, nebude to zpoždění více než týden nebo dva, a že se to podaří i po dohodě se zdravotními pojišťovnami nějakým způsobem překlenout. Ale samozřejmě komplikace je to veliká," dodal.
 
zdroj: ČTK