Nepoctiví taxikáři dluží 75,7 milionu korun na pokutách

Pražskému magistrátu se nedaří vymáhat pokuty udělené nepoctivým taxikářům. Od roku 2002 předala Praha k exekuci pokuty za více než 104 milionů korun, do konce minulého roku se podařilo vymoci 21,5 milionu korun, 53 případů bylo zastaveno. Celkem tak taxikáři dluží 75,7 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který projednala rada hlavního města.

Od roku 2002 do loňského roku uložil magistrát taxikářům 1959 pokut za 189,6 milionu korun. U téměř poloviny případů muselo město přistoupit k exekuci. Vymoci se ale podařilo pokuty jen od 494 řidičů. "Pokuty jsou jako výchovný prostředek neúčinné, velkým problémem je neplacení a následné vymáhání," píše se v dokumentu. Město může provinilce potrestat návrhem na zrušení koncese, u řidičů odebráním průkazu. I tato opatření se ale podle materiálu míjí účinkem.

Proti předchozím rokům přibylo v roce 2011 řidičů, kteří své služby předražují. Výrazně se zvýšil i počet taxikářů, kteří zákazníkům nevydávají stvrzenky. Kontroloři za to udělili 241 pokut za 15,58 milionu korun. V Praze působí celkem 6932 řidičů taxislužby, podle odborníků by ale stačilo, kdyby jich bylo 2700, tedy necelá polovina.

"V boji proti nepoctivým taxikářům nepolevíme a uděláme vše pro to, aby se jejich služby na území hlavního města zlepšily," řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09), který radě předložil záměr novelizovat dvě městské vyhlášky. Jde o vyhlášku o ověřování znalostí řidičů taxislužby a podmínek užívání stanovišť taxislužby.

K vyřešení dlouhodobých problémů je podle města nutné změnit i současnou legislativu. Praha kvůli tomu už dřív navrhovala změnu zákona o silniční dopravě. Kvůli negativnímu stanovisku vlády ale návrh stáhla. Část připomínek chce město uplatňovat prostřednictvím svých zástupců v pracovní skupině, která vznikla při ministerstvu dopravy. Návrh novely zákona by měla skupina vládě předložit do konce června.

zdroj: ČTK