NWR: Důl Paskov bude v provozu nejméně do konce roku 2014

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku bude v provozu nejméně do konce roku 2014. Novinářům to dnes řekl finanční ředitel společnosti New World Resources (NWR) Marek Jelínek u příležitosti zveřejnění pololetních výsledků firmy, která prostřednictví společnosti OKD důl vlastní. Firma zvažuje uzavření dolu, kde pracuje zhruba 3000 lidí, jeho provoz považuje za příliš nákladný.

"Problém dolu Paskov je v tom, že jeho nákladovost je zhruba dvojnásobná oproti průměru celého OKD. A při dnešních cenách je jeho provoz neudržitelný, to je prostě fakt. A zároveň náš předpoklad je, že se ceny uhlí dramatickým způsobem nezvýší v dohledné době," řekl Jelínek. Průměrné náklady na těžbu jedné tuny uhlí jsou ve skupině NWR 84 eur.
 
Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík informaci uvítal. "Vidím to jako světlo na konci tunelu. Předpokládám, že vedení firmy chce získat čas a o osudu dolu rozhodnout až v době, kdy se snad zlepší situace na trhu," řekl. Podle něj je každé prodloužení činnosti pro kolegy z Paskova dobrou zprávou. "Navíc uzavření by mi připadalo jako krátkozraké. Zvlášť proto, že v podzemí zůstává 23 milionů tun kvalitního uhlí," řekl.
 
NWR ve zprávě k pololetním výsledkům uvedla, že prodej Paskova se nyní zdá nepravděpodobný. Firma proto zvažuje, že by dočasně nebo trvale ukončila jeho provoz, k žádnému rozhodnutí ale zatím nedospěla.
 
"I když vezmete ten nejhorší možný scénář, kdy se Paskov skutečně zavírá a přestává existovat, tak k takovému kroku nedojde dřív než zhruba na konci roku 2014," řekl Jelínek. "Uvědomujeme si závažnost té situace jak pro zaměstnance, tak pro celý moravskoslezský region, takže tuto záležitost řešíme," dodal. Firma se podle něj zabývá mimo jiné možnostmi uplatnění zaměstnanců z Paskova v jiných provozech.
 
Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD), který uvažoval o tom, že by město důl třeba za korunu koupilo, tuto myšlenku už nepodporuje. "Na pracovní schůzce s kolegy z vedení města jsme se dohodli, že město do dolu majetkově vstupovat nebude. Toto je úkol pro stát, aby situaci nějak řešil," uvedl s tím, že uzavření dolu by bylo pro Frýdecko-Místecko katastrofou. "Odrazilo by se to na poklesu životní úrovně obyvatel, naopak by to pravděpodobně přineslo nárůst kriminality," řekl primátor.
 
NWR prostřednictvím černouhelné firmy OKD vlastní v Česku čtyři doly. Kromě Paskova to jsou ještě Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v dolech OKD vytěžilo 11,2 milionu tun uhlí. Kromě toho NWR vlastní polský důl Debiensko, kde ale zatím netěží.
 
NWR se v posledních letech potýká s nepříznivým prostředím na trhu kvůli poklesu cen černého uhlí. Loni firma vykázala čistou ztrátu jeden milion eur (25,7 milionu korun) po zisku 130 milionů eur v roce 2011. V letošním prvním pololetí NWR hospodařila se ztrátou 395,7 milionu eur (10,2 miliardy korun), do výsledků se ale promítlo snížení hodnoty těžebních aktiv o 307 milionů eur kvůli dlouhodobě nízkým cenám uhlí.
 
New World Resources, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala.
 
zdroj: ČTK