O vydání Ratha ke stíhání a o jeho proslovu ve Sněmovně píše tisk

Dnešní deníky píšou o pátečním projevu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha v Poslanecké sněmovně a rozhodnutí poslanců vydat ho k dalšímu trestnímu stíhání.

"Repríza mívá jinou atmosféru než premiéra. I toto opakované představení pozbylo na dramatičnosti a také politické poselství Rathova projevu nemělo brizanci toho prvního. Narážka na to, že z korupčních peněz se financuje sociální demokracie, vyvolala velmi živou reakci a v zádech jistě zamrazilo politiky i jiných politických stran," píše autor článku v Lidových novinách (LN).

Pověsti zloděje a lháře se Rath podle autora dalšího článku v LN už zřejmě nezbaví. Rathuv páteční projev podle něj nic nepřinesl. "Odvozovat svou nevinu od nějakého auditu a cudně mlčet o sedmi milionech, které si odnášel v krabici, to u sudu nebude nic platné," míní.
 
V jednom se však Rath podle autora komentáře v LN stoprocentně trefil, a to v kritice úniku odposlechů. "Policie se, zdá se, opravdu nepřetrhne při vyšetřování skutečnosti, že si můžeme opakovaně číst výroky 'sprostých podezřelých' pronesené v soukromý. Rathova kauza je v tomto směru odstrašujícím příkladem. "Na základě odposlechu se debatuje o nějakém problému. Obviněný jej komentuje a za pár dnů další 'únik' otázku bezezbytku 'zodpoví'. Podezření, že únik režíruje policie, které vyslovil v pátek Rath, je, i na základě našich zkušeností, velmi opodstatněné," píše komentátor LN.
 
Když bude Rath u soud osvobozen, to vše kolem něj se podle komentáře v Mladé frontě Dnes (MfD) promění ve skvělý předpolitický materiál a "Rathova hvězda na nás bude ještě nějaký čas bledě svítit. Vzestup by ho už nečekal, svůj politický potenciál už vyčerpal. Když bude Rath odsouzen, skončí to všechno hned," píše.
 
Když bude Rath odsouzen, skončí to všechno hned, pokračuje autor článku v MfD. "Je nepředstavitelné, že by zloděj získal u lidí nějakou oblibu. Přesto společností běží úvahy, kdy se z vězení do politiky vrátí, jak se vrátí, kudy na to půjde. Ale z kriminálu se do politiky vracely výhradně jen postavy věznění za své politické či filozofické názory, za svou politickou činnost, za model světa, který držitelům moci neseděl. Veřejně známí a populární zloději, korupčníci a lháři se nikam nevracejí, leda až po smrti jako jánošíkovské mýty," píše.
 
zdroj: ČTK