Pavel Nedvěd poběží podruhé Hervis 1/2Maraton Praha

Praha/ Závod rekordů ještě přihřeje svit prvotřídní sportovní hvězdy světového formátu. Bývalý fotbalista Pavel Nedvěd, mj. držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy 2003, poběží po dvou letech znovu Hervis 1/2Maraton Praha.

Nyní 39letý Nedvěd tady běžel poprvé v roce 2010 spolu s nedávnými spoluhráči ze Sparty a národního týmu, Lokvencem a Votavou. "Po dvou letech se velmi těším zpátky na trať pražského půlmaratónu. Na krásnou atmosféru závodu a Prahy samotné, protože proběhnout si jí bez aut, to se jen tak často nepoštěstí. Na trať se vydávám opět se svými kamarády Tomášem Votavou a Tomášem Pěčkem. Půlmaraton bereme jako ostrý test před květnovým pražským maratonem. Podle formy se rozhodneme, jestli ho zkusíme celý," komentoval svá očekávání.
Tehdy Nedvěd zaběhl v čase 1:49:44 a cítil se dobře. "Jsem velmi spokojený, i když ten čas není nijak světový. Napoprvé je to dobré, v tom počasí a na tvrdém asfaltu i kostkách... Chtěli jsme běžet určitě pod dvě hodiny, ale neběželi jsme proto, abychom se zničili," hodnotil svůj výkon.
Loni v září startoval v Praze v běhu na 10 km v rámci večerní Mattoni Grand Prix a skončil 511. z 3299 účastníků v čase 46:26. Běžel opět s Votavou, Lokvencem a Pěčkem. Už tady prohlásil: "Moc bych chtěl dát jednou celý maraton. Budu se snažit, aby to bylo už příští rok. A v Praze." Nedvěd maraton v roce 2011 alespoň odstartoval.
K až posvátné běžecké trati chová náležitý respekt. "Třicet jsem zkoušel sám, v rámci tréninku. Tím to bylo horší. Měl jsem „kudrnatý“ nohy, bylo to hodně náročný. A hlavně se říká, že těch deset posledních kilometrů je ještě horších, jako bys těch třicet před tím neběžel. Jestli do toho půjdu, tak to bude na krev," řekl. "Praha je domácí půda, nehraje se venku, bylo by to hezký. Potřebuju taky klid, abych se mohl soustředit a aby kolem toho nebylo moc ruchu. Abych si to taky užil," dodal.

Hervis 1/2Maraton Praha bude 31. března závodem rekordů. Už 53 dní před startem se vyprodala rozšířená kapacita 11 000 startovních čísel. Poté pořadatelé z Prague International Marathonu oznámili útok na světový rekord. Leonard Komon z Keni, světový rekordman na 10 km a 15 km si Prahu vybral pro svůj půlmaratonský debut, v němž chce rovnou zaútočit na nejlepší světový čas všech dob. Dosud ho drží Zersenay Tadese z Eritreje za 58:23.

Hervis 1/2Maraton Praha se běhá od roku 1999 a pyšní se zlatou známkou Mezinárodní atletické asociace IAAF. Splňuje tedy kritéria nejvyšší kvality. Praha jako jediný pořadatel na světě má zlatou známku pro maraton i půlmaraton.