Po Praze visí falešní oběšenci

Pražská policie od rána vyjíždí k figurínám oběšenců, které jsou na různých místech hlavního města. K akci se přihlásila neznámá iniciativa PRAK, podle níž jde o vyjádření nesouhlasu s "vládou peněz", která prý vede mnoho lidí k zoufalým činům. Policisté figuríny za pomoci hasičů sundávají, řekla ČTK mluvčí policie Jana Rösslerová.

"Už jsme měli dva výjezdy. V 08:00 do Letenských sadů, konkrétně na kyvadlo, kdy jsme tam za pomoci hasičů sundali figurínu z kyvadla," popsala ČTK Rösslerová. Podruhé policisté vyjeli ke stanici metra Vltavská, kde visel falešný oběšenec na otočném billboardu.

Podle anonymního e-mailu, ve kterém se k organizaci akce iniciativa PRAK hlásí, byly figuríny i na dalších místech Prahy. Například na Štefánikově mostě, u stanice Staroměstská na stromě či na bigboardu umístěném v parku na Těšnově. Oběšenci mají viset i v části Praha 2, na Žižkově a v Karlíně.

Podle internetové stránky PRAK měření úspěchu penězi neúspěšné lidi dovede k sebevraždě. Sebevražda je prý připomínkou hodnot, na kterých stojí současná společnost. "Těžko se divit sebevraždám neúspěšných ve společnosti, kde jsme posuzováni a sami sebe často posuzujeme podle toho, kolik vyděláme," zdůvodňují iniciátoři akce.

Podle Rösslerové policisté ve spolupráci s hasiči postupně odstraní i další figuríny. "Akce nebyla nahlášená na pražském magistrátu, proto jejím autorům hrozí pokuta za přestupek", dodala mluvčí.

zdroj: ČTK