Přijďte se podívat na část Slovanské epopeje

Od tohoto úterý až do 22. května si může veřejnost v Malé dvoraně Veletržního paláce prohlédnout pět pláten z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Agentuře Mediafax to sdělila mluvčí Galerie hl. m. Prahy Michaela Moučková.

„Po bezmála dvou měsících restaurátorských prací bude návštěvníkům Veletržního paláce umožněn vstup do Malé dvorany, kde visí pět pláten Slovanské epopeje," uvedla Moučková. Obrazy podle ní nebyly závažně poškozené, restaurátoři je hlavně očistili od prachu a starých tmelů.

„Na konci května se plátna opět srolují a uloží se buď v Národní galerii, nebo poputují do depozitáře. Potom se bude čekat na zbylých 15 pláten. Celý cyklus Slovanské epopeje by mohl být v Praze k vidění na konci letošního roku," dodala Moučková.

Galerie hlavního města Prahy plátna restaurátorsky ošetřovala od roku 1993. Pět obrazů bylo připraveno k převozu do Prahy již 8. října loňského roku, kdy je restaurátoři sejmuli z napínacích rámů, navinuli je na speciální válce a zabalili do fólií. Vše ale zkomplikovaly spory mezi Prahou a Moravským Krumlovem o vlastnictví celého cyklu obrazů. Situace se částečně zklidnila po komunálních volbách. Nový pražský primátor Bohuslav Svoboda se sešel se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou. Ten ponechání pěti pláten v metropoli respektuje. Zásadní je pro něj oprava zámku a vrácení děl na Moravu. Starosta Třetina nabídne Praze novou smlouvu, která řeší vystavení Slovanské epopeje na moravském zámku poté, kdy skončí dohodnutá dvouletá výstava pláten v pražské galerii.

Slovanskou epopej věnoval Alfons Mucha v roce 1928 Praze. Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.