Prodeje nových bytů v Praze klesají

Trh s novým bydlením v Praze zahájil letošní rok ve znamení útlumu. Developeři prodali během prvních tří měsíců roku 2017 celkem 1429 nových bytů, což je meziročně o 11,65 procenta méně. Celých 900 prodaných bytů připadá na jedenáctku největších firem. Trh výrazně ovlivnil rekordní nedostatek dostupných bytů, který se v letošním prvním čtvrtletí ještě prohloubil.  

„Statistiky za první čtvrtletí letošního roku potvrdily to, před čím jsem varoval už delší dobu. Přestože zájem lidí o nové bydlení ani po zpřísnění podmínek pro získání hypotéky příliš nepolevil, prodeje se propadly. Může za to extrémní nedostatek dostupných bytů, který se už dostává na kritickou třítisícovou hranici. Klienti developerů tak musí často slevit z vlastních nároků na nový byt, protože jinak by si vlastní bydlení jen těžko pořídili. V prořídlých cenících totiž moc na výběr nezbývá,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

Aktuální vysoká poptávka po novém bydlení vede stále více developerů k tomu, že nové byty do veřejné nabídky ani nezařadí, ale nabídnou je rovnou předem registrovaným zájemcům. „Zatímco dříve jsme se s tím setkávali pouze příležitostně, nyní tento postup volí desítky firem,“ potvrzuje hlavní analytik EKOSPOLU Matyáš Hančl s tím, že i u zveřejněných bytů se často vytváří pořadníky s několika vážnými zájemci.

Bytů v nabídkách developerů je extrémně málo, klesající trend se neobrací

Developerské firmy stále citelněji doplácí na legislativní Kocourkov panující v Česku. Bytovou výstavbu zdržuje jednak neuvěřitelně složitý proces povolování nových staveb a také nečinnost dotčených orgánů, které často beztrestně porušují všechny zákonné lhůty pro vyjádření. V Praze navíc situaci zhoršuje neaktualizovaný územní plán, kvůli kterému dochází volné pozemky vhodné pro novou výstavbu.

„Tohle všechno vede k tomu, úřady loni v Praze podle ČSÚ povolily pouhých 1707 nových bytů, zatímco developeři jich prodali 6737. Při takovém tempu zásoba dostupných bytů dojde už na konci letošního roku. České hlavní město se totiž neustále rozrůstá, jen loni v Praze podle ČSÚ přibylo 13 tisíc nových obyvatel. Tito noví Pražané potřebují mít kde bydlet. Pokud se ale nezačne hodně rychle stavět, nebudou mít nově příchozí brzy kde bydlet,“ varuje Korec.