Program NutriCHEQ odhalí chyby výživy dětí a dá návod k nápravě

Odhalit včas u dětí ve věku jeden až tři roky, zda jejich vývoj ohrožuje nedostatek vitamínu D, vápníku či železa, nebo naopak nadbytek rizikových živin, umožní program NutriCHEQ. Lékař či rodič po vyplnění jednoduchého dotazníku dostane návod, jak zjištěné nedostatky odstraňovat, řekla dnes novinářům praktická lékařka pro děti a dorost Natália Szitányi, která vedla skupinu pediatrů při adaptaci britského programu NutriCHEQ do českých podmínek.  

"Výživa batolat se ve světle nových vědeckých poznatků ukazuje jako velmi důležitá. Může ovlivnit vývoj dítěte až do dospělosti, jeho stravovací návyky a výběr potravin, kterým bude v dalším životě dávat přednost," vysvětlila. Stravovací návyky mohou mít zásadní vliv na rozvoj civilizačních onemocnění a celkové zdraví v dospělosti.

S programem, který garantuje iniciativa 1000 dní, se do konce letošního roku má seznámit čtvrtina praktických lékařů pro děti a dorost v Česku. Měl by dlouhodobě zlepšit výživu českých dětí.

Program byl ověřen v rámci výzkumu na 370 batolatech v Irsku a na 130 batolatech v Česku. "Prvních 1000 dní života dítěte je klíčových pro jeho dobré zdraví v dospělém věku. Ve studii jsme zjistili, že v důsledku nevhodné stravy přijímají česká batolata nedostatek nebo naopak nadbytek některých živit," řekl zástupce iniciativy 1000 dní a předseda Společnosti pro výživu Petr Tláskal z Fakultní nemocnice Motol.

Szitányiová ocenila, že rodiče díky novému nástroji získají individuálně přizpůsobená doporučení a informace týkající se rizik jejich dětí.

Informace jsou rozděleny do 16 okruhů, z nich 15 je zaměřeno na nejčastější problémy ve stravování batolat. Šestnáctý okruh nazvaný Jak stravovat moje batole? dostává rodič ve formě brožury. V ní se mimo jiné dozví, jaká je velikost jedné porce a jak naplánovat vyvážený jídelníček pro svého potomka. Součástí je i několik vzorových jídelníčků a tipy, jak batole motivovat k ochutnávání nových potravin.

Lékaři, kteří NutriCHEQ připravovali, doporučují zařadit ho do standardní zdravotní prohlídky v 18 měsících věku dítěte. Využít ho ale je možné kdykoli mezi prvním až třetím rokem věku.

zdroj: ČTK