Rusnok nechá gripeny na nové vládě jen když se nezhorší podmínky

Premiér překlenovací vlády Jiří Rusnok by rozhodnutí o pronájmu gripenů rád nechal nové vládě. V případě hrozby zhoršení podmínek prodloužení pronájmu ale nechá rozhodnout svoji vládu. Uvedl to včera na dotaz ČTK po zasedání vlády.

Pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke konci a výhodnější podmínky prodloužení jsou podle Rusnoka časové omezené. Zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM v neděli uvedli, že o dalším pronájmu by měla rozhodnout až vláda vzešlá z předčasných voleb.
 
"Já to velmi rád přenechám příští vládě, ale když budu mít velikou míru jistoty, že by to znamenalo zhoršení podmínek pro Českou republiku, tak to klidně nechám schválit touto vládou," prohlásil Rusnok.
 
Premiér před několika dny uvedl, že žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů nemají.
 
Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke konci. Smlouvu o pronájmu 14 letadel na deset let, který přijde na 20 miliard korun, podepsali zástupci armády v červnu 2004. První gripeny přiletěly v dubnu 2005.
 
Rusnokův kabinet ve svém programovém prohlášení uvedl, že vláda je připravena dokončit jednání o využívání letounů Gripen v období po roce 2015.
 
Vojenští piloti jsou podle všeho se skandinávskými stroji spokojeni. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.
 
Autor: ČTK