Senátor Řihák povede středočeskou ČSSD do krajských voleb

Středočeskou ČSSD povede do podzimních krajských voleb senátor a příbramský starosta Josef Řihák. Rozhodla o tom mimořádná krajská konference středočeských sociálních demokratů v Praze. Řihák v čele kandidátky nahradí bývalého hejtmana Davida Ratha, který je vazebně stíhán kvůli přijetí sedmimilionového úplatku. Zbytek kandidátky delegáti sestaví 12. července. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky má Řihák plnou podporu ústředí ČSSD.

"Nemůžeme se zaobírat sami sebou, ale musíme se zaobírat těmi, co na nás čekají venku - to znamená našimi politickými nepřáteli, především z ODS," řekl novinářům Řihák, kterého podle některých sociálních demokratů prosazovalo křídlo kolem Ratha a dosavadního šéfa krajské ČSSD Richarda Dolejše. Řihák prý ale stranu na žádná křídla nedělí.

Řihákova protikandidátka, hejtmanka Zuzana Moravčíková řekla, že takový výsledek očekávala. "Podle toho, jak to bylo připravené, jsem nemohla čekat nic jiného," uvedla. Mrzí ji pouze, že na konferenci nedostala větší prostor k představení svých vizí v čele hejtmanství. O Řihákovi řekla, že měl v minulosti určitě snazší přístup do Rathovy kanceláře než ona.
 
"Byl jsem tam možná dvakrát třikrát. Vím jen, že tam měl velice hezké sekretářky," reagoval Řihák. V případě zvolení hejtmanem by opustil post starosty i příbramského zastupitele. Senátorskou funkci by si ponechal.
 
Krajská konference byla svolána po výzvě stranického ústředí, aby středočeská ČSSD vyvodila odpovědnost za Rathovu aféru. Delegáti kromě kandidáta na hejtmana volili i nové vedení středočeské ČSSD. Předsedou se stal nymburský starosta a hejtmančin náměstek Miloš Petera. Ve funkci vystřídal Dolejše, který byl v minulosti označován za Rathova blízkého spolupracovníka. Ten se o funkci předsedy znovu neucházel.
 
Také o Peterovi ale někteří sociální demokraté hovořili jako o člověku prosazovaném lidmi napojenými na Ratha a Dolejše. Podle Petery však jde o mediální klišé. V tajné volbě měl dva protikandidáty - hejtmančina náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla a čáslavského místostarostu Jiřího Havlíčka. Oba ale získali méně hlasů.
 
Dolejš míní, že středočeská ČSSD se volbou nového vedení dostatečně očistila. Poukázal na to, že do něj nebyli zvoleni lidé,kteří mají blízko k Rathovu spolupracovníkovi Filipu Bušinovi.Ten se podle něj před konferencí výrazně angažoval ve prospěch některých kandidátů.
 
"Já si myslím, že je to v každém případě pokus o nový začátek středočeské sociální demokracie. Chci jasně říci, že jak nově zvolený předseda krajské organizace Petera, tak nový lídr pro krajské volby, senátor Řihák mají plnou podporu vedení sociální demokracie ve snaze minimalizovat škody, které způsobila aféra Davida Ratha," řekl ČTK šéf strany Sobotka. ČSSD ve středních Čechách má podle něj na podzim šanci znovu porazit ODS a udržet vedení kraje.
 
"Samozřejmě, že středočeská organizace to bude mít ve volbách těžké, ale myslím si, že zatím volby rozhodnuty nejsou, do voleb je ještě poměrně dost času," reagoval na výsledek konference kladenský senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. "Ale samozřejmě je potřeba dělat vše pro to, aby do budoucna nevznikaly takové situace, aby nebyla pochybnost o čistotě jednání politiků sociální demokracie," dodal.
 
zdroj: ČTK