Slavný zimní stadion na Štvanici byl uzavřen

Stavební úřad Prahy 7 nařídil 10.1.2011 vyklidit a uzavřít legendární zimní stadion na Štvanici. Důvodem je prý špatný stav budovy a propad střechy. Již v minulosti byly snahy vlastníka budovu odstranit a na jejím místě nechat soukromou společnost vystavět fitness centrum pro bohaté.

Vlastníkem stadionu, který je národní kulturní památkou, je hlavní město Praha, které jej pronajímá občanskému sdužení Apex Club O.s. To mělo podle vyjádření pražského magistrátu zajistit údržbu objektu.

Na propad střechy podle mluvčího MČ Praha 7 Martina Vokuše upozornilo samo hlavní město. Na základě toho zkoumali stav budovy úředníci ze stavebního odboru. Vlastník si nyní musí nechat vypracovat posudky, které zhodnotí stav budovy a navrhnou řešení k odstranění zjištěných závad.

Městský statik by měl co nejdříve prověřit další dokumenty o objektu. Hasiči budou kontrolovat, jak se na stadionu nakládá s čpavkem.

Provozovatelem stadionu je občanské sdružení Apex Club, které se domnívá, že k uzavření nebyl důvod. Jednatel sdružení Tomáš Doležal upozorňuje, že za celých třináct let, které stadion provozují, se nikdy nikomu nic nestalo. Navíc za celou dobu nikdo z úřadů nikdy stav zkontrolovat nepřišel. Podivuje se, že z ničeho nic teď najednou někdo přijde a řekne, že jde o život návštěvníků. Část střechy byla navíc podle něj řízeně sundána, k samovolnému propadu podle sdružení nedošlo. „Bylo plánováno, že po oblevě se na to tesaři vrhnou a střechu opraví,“ vysvětlil Tomáš Doležal.

"V první řadě jde o bezpečnost návštěvníků, mezi nimiž jsou také děti. Budu iniciovat jednání s legislativním odborem o možných právních krocích tak, abychom zjistili, kdo je za současný rizikový stav odpovědný," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS), která má majetek města v kompetenci.

Praha se pokouší nájemní smlouvu, kterou s občanským sdružením podepsala koncem devadesátých let minulého století na dobu neurčitou, vypovědět již delší dobu. Výpověď podala v polovině roku 2008, nájemce ji ale neuznal. Věcí se proto zabýval soud. Podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7 ze září 2010 má podle Prahy firma prostory vyklidit a objekt předat hlavnímu městu. Firma se ale odvolala k městskému soudu.

Hlavní město už několik let řeší, jak celou Štvanici nejlépe využít. Loni proto schválilo, že bude vypracována změna územního plánu, která by měla využití navrhnout.

Plány na zbourání stadionu nejsou nové! Podle bývalého radního Prahy 7 Ariho Liebermana, již v roce 2004 existovaly plány legendární zimní stadion zbourat a na jeho místě postavit moderní fitness centrum se saunami, bazénem a tělocvičnami pro movité. Od toho bylo upuštěno pod nátlakem veřejnosti, která svými protesty jasně vyjádřila svůj odpor s tímto rozhodnutím.

V druhé polovině ledna se chce radní Aleksandra Udženija (ODS), která má majetek města na starosti, setkat se zástupci společnosti Meridianspa Štvanice. Tato společnost usiluje o vybudování sportovního a rekreačního zařízení na ostrově Štvanice. Člen představenstva společnosti a současně manažer společnosti J&T Real Estate Martin Kodeš Rádiu Česko potvrdil, že nadále platí původní plány na úpravu štvanického ostrova.

Zimní stadion, který slouží veřejnosti i výchově hokejových talentů, byl oficiálně otevřen jako první umělé kluziště v hlavním městě 6. listopadu 1932, ale poprvé se na stadionu hrál hokej již 17. 1. 1931. V utkání LTC - Manitoba Kanada zvítězil kanadský tým 2 : 0. Štvanický stadion je také jedním z nejstarších svého druhu v Evropě. V roce 2000 se stal kulturní památkou.

www.praha7.cz