Telička (ANO): Jednání o možné nižší DPH na pleny bude složité

Jednání s EU o možné nižší DPH na dětské pleny bude podle lídra kandidátky ANO pro evropské volby Pavla Teličky mimořádně složité. Řekl to při dnešním představení kandidátky ANO. ČR by se podle něj měla zaměřit na systémovější kroky, kterými by mohla život mladých lidí usnadnit. Nižší sazbu na dětské pleny má vládní koalice v koaliční smlouvě. Někteří zástupci koalice už dříve prohlásili, že se kvůli tomu pokusí vyjednat s EU výjimku. 

Telička ČTK řekl, že zástupci ANO, pokud budou do Evropského parlamentu zvoleni, vládní záměr podpoří. Výsledkem si ale není jistý. "Myslím, že to bude mimořádně složité už z toho důvodu, že v momentě, kdy přijde jedna země s takovým návrhem, tak se objeví další a každá země bude mít nějakou komoditu," řekl ČTK Telička. 
    
Podle něj se by zástupci ČR v Evropském parlamentu měli zaměřit systémovější kroky, kterými by usnadnili život českých občanů. Usilovat by tak chtěl spíše o odstranění překážek při volném pohybu pracovních sil či o zrušení poplatků za roaming. 
    
Na druhém místě kandidátky za Teličkou bude bývalý diplomat a podnikatel Petr Ježek, trojkou je manažerka Dita Charanzová. Na dalších místech pak podnikatelka Martina Dlabajová, diplomat Ivan Jančárek, odborník na zemědělskou politiku Jiří Šír, právnička Naděžda Šišková a odbornice na hodnocení operačních programů Marie Kaufmannová. 
    
ANO by ve volbách do Evropského parlamentu podle Teličky rádo dosáhlo minimálně stejného výsledku jako v podzimních sněmovních volbách, kdy získalo zhruba 19 procent hlasů.
 
zdroj: ČTK