Ukrajinci v ČR na pomoc krajanům shromáždili téměř milion korun

Téměř milion korun shromáždili Ukrajinci v Česku na pomoc svým krajanům. Sbírku uspořádala jejich organizace Ukrajinská iniciativa v ČR, zatím vybrala 980.000 korun, uvedl dnes v Senátu její zástupce v rámci debaty věnované české pomoci Ukrajině. Peníze pomohou zejména obětem násilného zásahu proti odpůrcům režimu sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. 

Iniciativa na svém webu zveřejnila i seznam konkrétních osob, kterým již byly peníze poskytnuty. Prostředky jsou určeny i na nákup léků a poskytnutí právní pomoci postiženým. 
    
Peníze shromažďuje rovněž společnost Člověk v tísni, která se podílí na zdravotnické pomoci přímo v Kyjevě. Kromě půldruhého milionu korun od ministerstva zahraničí získala zatím další téměř dva miliony korun z jiných zdrojů. "Nejsou to peníze vyhozené do větru," prohlásil Ivo Dokoupil ze společnosti. Podle něj by Ukrajině pomohly kromě solidarity také vyváženější a ověřenější informace o tamní dění, než které šíří ruské oficiální zdroje. 
    
Člověk v tísni podle své pracovnice Ivany Skálové na Ukrajině působil dlouhodobě s projekty zaměřenými na rozvoj občanské společnosti. Největším byla podpora sítě pěti občanskoprávních poraden na Krymu, které kromě vzdělávacích aktivit zastupovaly místní občany ve sporech se státem. Podle Skálové nyní čelí nátlaku proruských sil a jejich pracovníci by v případě nepříznivého vývoje situace měli mít možnost najít azyl v ČR. 
    
Půldruhého milionu korun od ministerstva zahraničí dostala také česká Charita na materiální a psychosociální podporu postiženým na Ukrajině. Pracovníci charity pomáhají především na západě Ukrajiny, uvedl Luboš Veselý z ministerstva. Uvedl také že Ukrajina nepatří mezi prioritní země rozvojové spolupráce. Mezi dosavadní projekty patřily například vzdělávání učitelů, stipendia pro ukrajinské studenty nebo ekologické projekty včetně značení turistických tras.
 
zdroj: ČTK