UŽIJTE SI VÁNOCE S OPRAVDU DOBROU RYBOU!

V sobotu 10. prosince se v Pražské tržnici v Holešovicích uskuteční největší gastonomický festival zaměřený výhradně na čerstvé ryby.

Rybí festival se bude konat od 10 do 20 hodin v hale č. 36. Všichni, kteří milují rybí pochoutky, se mohou těšit na čerstvé ryby z Jadranského a Středozemního moře, na norské lososy, tuňáky, mořské plody a spoustu dalších mořských dobrot. O skvělou zábavu se postarají kuchaři vyhlášených restaurací, balkánská hudba inspirovaná Goranem Bregovičem a firma Chefparade, která pořádá kurzy vaření. Aby byla rybí atmosféra dokonalá, bude se na festivalu platit i speciálním rybím platidlem – ploutvemi.

„Rybí festival jsme záměrně uspořádali v adventním čase a věříme, že si zde pochutnají nejen gurmáni, kteří se v rybách vyznají, ale že se i mnoho lidí nechá inspirovat na Vánoce a pro své blízké pak připraví třeba i trochu jinou štědrovečerní večeři než je tradiční smažený kapr,“ uvedl za provozovatele Pražské tržnice marketingový manažer Jan Štíhel z Delta Center.
 
Celý festival se ponese v temperamentním balkánském duchu hlavně díky chorvatské kuchyni s typickými způsoby přípravy rybích pokrmů. Balkánský temperament bude vyvážen také elegantní severskou kuchyní, kterou budou reprezentovat hlavně tuňáci a lososi. K pravé balkánské náladě přispěje také balkánská dechovka inspirovaná Goranem Bregovičem. Pro zájemce budou připraveny kurzy vaření společnosti Chefparade, na kterých se návštěvníci naučí připravovat například lososa, sushi nebo dary moře. Profesionální kuchaři restaurací a firem Kogo, Mirellie, Sapore, Chopin, Café Letná a Fjord Bohemia potěší kulinářskou show. Pro dobu konání festivalu bylo vymyšleno i speciální platidlo – tzv. ploutve. Ty si budou moci návštěvníci směnit za hotové peníze. A těch nebude potřeba zase až tolik – rybí pokrmy se budou dát pořídit už od 50 Kč. 
 
Návštěvníci v Pražské tržnici si budou moci ryby také nakoupit, například od společnosti Chorvatské ryby, dovozce čerstvých ryb z Jadranského moře, který se může pochlubit certifikátem zaručující čerstvost ryb – ty jsou totiž do 24 hodin od výlovu doručeny na pulty a mohou tak putovat k zákazníkům. Dovozce chorvatských ryb dodá na festival kompletní sortiment - mečouny, mořské ďasy, ropušnice, sardinky, ančovičky, pražmy a mořské vlky. Nebudou chybět ani mořské plody jako jsou kalamáry, krevety, langusty, sépie a mnoho dalších. Další z dodavatelů, firma Fjord Bohemia, je odborníkem na norské uzené lososy. Jejich specialitou je příprava tradičního uzeného lososa metodou uzení na bukovém dřevě. Takto zpracované maso firma dodává do restaurací, hotelů a dalším klientům. Ryby z Francie na festivalu bude prezentovat společnost Seafood, dovozce špičkových mořských ryb. Další společností, která dodá do Pražské tržnice na festival výborné ryby, konkrétně tuňáky, je Black Marine Seafood.
 
A jaké lahůdky Rybí festival nabídne?
 
V nabídce budou různé rybí saláty a saláty z plodů moře, nakládané, marinované a uzené ryby, dále rybí polévka Bouillabaise, polévka ze sladkovodních ryb, fritované pokrmy jako např. pražené sardinky, ančovičky, parmice, hejci a kalamáry nebo grilované ryby jako např. mořský vlk, pražma, makrela, tuňák, losos, pstruh a grilované mořské plody. Nebudou chybět také rybí guláše z různých druhů ryb, slávky a krevety "na buzaru" (na víně), rizota a těstoviny s plody moře.