V centru Prahy je zatím na 17. listopad ohlášeno 17 shromáždění

Pražský magistrát eviduje zatím 17 shromáždění, která by se měla konat 17. listopadu. Mezi největší akce v den, kdy se připomíná výročí 17. listopadu 1939 a 1989, patří ty na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé tam očekávají až 30.000 lidí. Shromáždění se mají konat i na dalších místech v centru města, mimo jiné na Hradčanském a Jungmannově náměstí. ČTK to zjistila z internetových stránek Prahy, podle nichž zatím město žádnou z ohlášených akcí nezakázalo. V reakci na poslední kritizované činy a projevy prezidenta Miloše Zemana se organizují na sociálních sítích také zatím neohlášené akce, kde chtějí lidé vyjádřit svůj nesouhlas s chováním hlavy státu.

Nejvyšší počet účastníků nahlásila obecně prospěšná společnost Opona, které pořádá akce s názvem Oslava 25 let svobody například na Národní třídě a na Václavském náměstí. Svou akci pořádá také Univerzita Karlova. Ta ji svolala na Albertov v Praze 2 a očekává příchod zhruba 200 účastníků. Přibližně tisícovku lidí pak očekává sdružení bezkomunistu.cz, které své příznivce svolalo na Betlémské náměstí v Praze 1. Na řadu míst pak své akce svolalo také několik občanů, na nich pak magistrátu nahlásili předpokládanou účast maximálně v desítkách lidí.
 
Další setkání bude také na Palackého náměstí, kde ale není třeba ji předem ohlašovat. Ani počet oficiálně ohlášených shromáždění ale nemusí být konečný, zákon požaduje ohlášení nejméně pět dní před konáním akce. Lhůta tedy skončí až 12. listopadu.
 
Více než 3800 lidí se dnes dopoledne hlásilo na facebooku k události Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. Lidé chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s činy prezidenta přímo na Národní třídě ve chvíli, kdy Zeman půjde položit k památníku květiny. Oficiální shromáždění tam ale má zamluvené obecně prospěšná společnost Opona. Několik stovek lidí se přihlásilo také k události Miloši, my tu ještě jsme, kterou pořadatelé svolávají na Betlémské náměstí.
 
Den boje za svobodu a demokracii je v Česku státním svátkem od roku 2000, na 17. listopad připadá také Mezinárodní den studentstva. Připomíná se uzavření všech českých vysokých škol v roce 1939 a násilné potlačení pochodu studentů z Albertova, který měl padesátileté výročí připomenout v roce 1989.
 
zdroj: ČTK