V létě si Češi stále častěji půjčují obytné vozy

Češi stále častěji vyrážejí na dovolenou v zapůjčených karavanech nebo obytných vozech. Poptávka roste i po těch luxusnějších. Řada půjčoven má už nyní kapacity na léto obsazené. Ceny zápůjček se příliš nezměnily, pohybují se v případě obytných aut v hlavní sezóně kolem 3 tisíc Kč za den.  

„Poptávka po půjčování karavanů a obytných vozů každým rokem stoupá," uvedl Michal Vašek ze společnosti Karavan centrum Hykro. Půjčovna má od dubna do září vše obsazené, jak auta, tak obytné přívěsy.

Caravan Centrum Pardubice loni zaznamenalo nárůst zájmu o zapůjčení obytného vozu o zhruba 15 procent. Proto firma rozšířila nabídku obytných vozidel. „Častější jsou oproti minulosti také kratší zápůjčky - například na víkend, protože řada lidí si chce karavanink nejdříve vyzkoušet," uvedl Petr Tesner ze společnosti Caravan Centrum Pardubice.

Podle Vaška lidé s karavanem či obytným vozem nejčastěji míří do tradičních destinací jako např. Chorvatsko. „Za zmínku určitě stojí Norsko. Jinak je to klasika - Chorvatsko, Itálie. Velmi navštěvované je jezero Lago di Garda v Itálii (ale to spíše na jaře - duben, květen). Naopak na ústupu je Francie," dodal Vašek.

„Na trhu dnes existuje více jak 180 půjčoven s nabídkou 700 karavanů a obytných aut a jejich počet každým dnem roste," uvedla Klára Hájek Velinská z on-line katalogu Rentela.cz. Podle Vaška jsou typickým klientem půjčoven karavanů a obytných aut rodiny s dětmi, na druhém místě starší páry, které už mají děti odrostlé.