Vrchní soud rozhodl o vazbě Pancové, výsledek zatím nezveřejnil

Vrchní soud v Praze dnes dopoledne rozhodl o stížnosti žalobce proti propuštění někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové z vazby. Výsledek neveřejného jednání zatím není známý. Soud odmítá usnesení zveřejnit, dokud nedorazí písemně advokátům a státnímu zástupci. ČTK to řekl mluvčí soudu Jan Fořt. Pancová je obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha. 

Pancová už je ve vazbě déle než 15 měsíců. Počátkem září vyhověl předseda senátu středočeského krajského soudu Robert Pacovský její žádosti o propuštění. Státní zástupce Petr Jirát ale proti tomuto rozhodnutí okamžitě podal stížnost, kterou se dnes zabýval vrchní soud. 
    
Ani samotný Jirát zatím neví, jak jeho stížnost dopadla. "Rozhodnutí dorazí státnímu zástupci i obhájcům až od soudu do datové schránky, což může být až za několik dní. Pokud by obžalovaná Pancová byla propuštěna, věznice dostane faxem zprávu, protože musí být propuštěna co nejdříve," sdělil ČTK. 
    
Vazební věznice v Ruzyni, v níž Pancová ve dnech hlavního líčení s Rathem pobývá, se však k případu vůbec nechce vyjadřovat. Rozhodnutí soudu odmítla komentovat i mluvčí Vězeňské služby Gabriela Pohlová. 
    
Kauzu Ratha a dalších deseti spoluobviněných řeší středočeský krajský soud. Jeho mluvčí Zuzana Steinerová ČTK řekla, že výsledek neveřejného zasedání zatím nezná. Bude to přitom právě krajský soud, který bude účastníky řízení informovat o tom, jak nadřízený soud rozhodl. Podle Steinerové je nyní třeba vyčkat, až se z vrchního soudu vrátí příslušný spis. Odhadla, že se tak stane zřejmě v pondělí. 
    
Obžaloba v kauze viní v 11 lidí z manipulace zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji a z korupce. Kromě Ratha, Pancové a jejího partnera Petra Kotta jsou dalšími obžalovanými většinou manažeři firem. Hlavními pilíři obžaloby jsou policejní odposlechy a přiznání podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, které žalobce navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Advokáti ostatních obžalovaných, kteří vinu odmítají, se ji snaží znevěrohodnit.
 
zdroj: ČTK