Zákaz prodeje lihovin trvá dál, trh s alkoholem stále není čistý

Výroba a distribuce alkoholu v Česku stále není bezpečná, proto bude nadále platit zákaz prodeje lihovin od 20 procent obsahu alkoholu. "V nejbližších dnech konec zákazu v úvahu nepřipadá," řekl na tiskové konferenci po pravidelném zasedání krizového štábu ministr zdravotnictví Leoš Heger. Krizový štáb zřídila vláda minulou středu kvůli nárůstu případů úmrtí po požití metylalkoholu. Do současnosti si závadný alkohol vyžádal dvacítku obětí, další desítky otrávených leží v nemocnici. Od úterý v nemocnicích přibylo dalších pět pacientů.  

"Intenzivně pokračují preventivní kontroly i vyšetřování," uvedl po jednání krizového štábu náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Obviněno je 23 lidí, policisté provedli víc než čtyři desítky domovních prohlídek. Pátrání se posunulo mezi vyšší distributory, nalezeny byly velké barely s obsahem více než 30 procent metanolu, uvedl Hruška.

Celkem podle Hegera hasiči zjistili 260 litrů alkoholu v barelech, kde procento metylalkoholu převyšovalo 20 a 30 procent, což ministr označil s nadsázkou za zbraň hromadného ničení. Znamená to podle něj, že vyšetřovatelé jsou na stopě velkých distributorů. Celní správa zajistila 94.000 kolků vyzvednutých pro oficiální likérku, ale jejich použití mělo zřejmě být jiné.
 
Mluvčí karlovarské krajské policie Kateřina Böhmová dopoledne informovala, že nelegální stáčírna alkoholu byla objevena poblíž Plesné na Chebsku. Kromě statisíce kolků, jejichž pravost se ověřuje, našli policisté zařízení ke stáčení alkoholu, etikety a láhve.
 
V prodejní síti zkontrolovali inspektoři 40.000 vzorků. V jednom z nich bylo odhaleno výrazně nadlimitní množství metanolu, které by mohlo poškodit zdraví, informoval náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. Jeho úřad byl pověřen jednáním s výrobci o případných změnách či zrušení prohibice.
 
zdroj: ČTK