Zdravotní pojišťovny by měly v roce 2015 vydat na péči o devět mld. víc

Oproti letošku by měly dát zdravotní pojišťovny příští rok na péči o devět miliard korun víc, a to Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 145,8 miliardy a zaměstnanecké pojišťovny 93,1 miliardy korun. V kompenzacích za zrušené poplatky by měly pojišťovny uhradit nemocnicím 1,8 miliardy, ambulancím 1,5 miliardy a lékárnám 700 milionů korun. Uvádí to ministerstvo zdravotnictví v návrhu vyhlášky s tím, že se očekává další nárůst výběru pojistného. Pojišťovny také použijí na péči část peněz určených původně na vlastní provoz.

Návrh prochází připomínkovým řízením a je na vládním webu. Ministerstvo stanoví vyhláškou hodnoty bodu, výši úhrad zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění a regulační omezení pro rok 2015. Kompenzace zrušených poplatků slíbila zdravotníkům vláda, která rovněž deklarovala navýšení úhrad lůžkovým zařízením, kde od ledna všem zaměstnancům stoupnou tarifní platy o pět procent.
 
Odbory chtějí dosáhnout navýšení o deset procent, na to podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) zdravotnictví v tuto chvíli nemá. O dalším navýšení platů slíbil jednat koncem příštího roku, pokud budou příjmy z pojistného růst jako dosud.
 
Příjmy zaměstnaneckých pojišťoven z výběru pojistného jsou na příští rok plánovány na 95,3 miliardy, příjmy VZP na 150,5 miliardy korun. Zdravotní pojišťovny by měly přidat na péči 700 milionů korun určených původně na svůj provoz. O 600 milionů by měly snížit rezervy, a ty také dát na péči.
 
Na konci roku 2014 očekává ministerstvo zdravotnictví zůstatky na fondech zaměstnaneckých pojišťoven ve výši čtyř miliard a naplnění jejich rezervních fondů. VZP bude mít zůstatek téměř nulový a nenaplněný rezervní fond. Během roku 2015 také musí splatit půl miliardy z půjčky, již dostala od státu. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek už avizoval, že VZP skončí letošní rok "v černých číslech", stejně jako příští rok, a to i když půjčku vrátí. Poprvé po letech začne příští rok také naplňovat rezervní fond.
 
Pro kompenzace třicetikorunových poplatků v ambulancích stanoví vyhláška tzv. signální kód, ambulance dostanou plnou náhradu až do výše poplatků vybraných v roce 2013. Nemocnicím, lázním a léčebnám dlouhodobě nemocných se promítnou náhrady stokorunových poplatků do úhrad. Pro náhradu třicetikorunového poplatku za recept budou mít lékárny rovněž signální kód s hodnotou 12 korun. I zde bude omezení celkovým počtem receptů, za něž vybrala daná lékárna poplatek v roce 2013. Lékárnická komora chce plnou kompenzaci. Ministerstvo to odmítá a argumentuje tím, že část lékáren poplatek v rámci konkurenčního boje nevybírala - a kvůli tomu nezkrachovala.
 
Cílem vyhlášky podle Němečka je podpořit kvalitní a dostupnou akutní lůžkovou péči, následnou a dlouhodobou péči, lázně a ozdravovny a umožnit růst příjmů podle finančních schopností systému i ostatním poskytovatelům.
 
Pokračovat má narovnání systému úhrad, tedy sbližování základní sazby mezi zdravotními pojišťovnami i sjednocování způsobu úhrad ambulancím v nemocnicích a mimo nemocnice. Systém by měl motivovat zdravotnická zařízení ke zvyšování efektivity v poskytování péče. Zjednodušit se má řízení poskytované péče v nemocnicích, včetně regulací.
 
zdroj: ČTK