V Česku ke konci loňského roku trvale či přechodně žilo přes 173.000 cizinců ze zemí EU, kteří mohou hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. K volbám jich podle zelených ale chodí jen zlomek. Podle Lišky je důvodem mimo jiné to, že český stát je nedostatečně informuje a klade jim také některé překážky.
"Cizinci si často nejsou vědomi toho, že mohou hlasovat. Chceme upozornit na to, že český stát v podpoře volebního práva cizinců selhává," řekl novinářům Liška. Například v Německu každý cizinec podle Lišky dostane dopis o svých právech a možnostech účastnit se voleb.
Cizinci, kteří chtějí v Česku volit, se musí do 11. dubna zapsat do seznamu voličů. To dnes na úřadě v Praze 1 udělala Britka Valerie Talacko, která dlouhodobě žije v Česku. "Těším se, že budu volit," uvedla Talacko.
Podle zelených by ale bylo možné podmínky pro cizince Česku zjednodušit. Úřady by mohly využívat například informace o tom, kde mají cizinci trvalý či přechodný pobyt.
Strana zelených zároveň minulý týden zahájila petici za to, aby Češi žijící dlouhodobě v zahraničí mohli v eurovolbách hlasovat. Nyní by si kvůli tomu museli vzít dovolenou a přijet do ČR. Týká se to zhruba 200.000 Čechů. Většina členských zemí přitom podle zelených umožňuje svým občanům žijícím v zahraničí hlasovat buď na ambasádách, nebo korespondenčně. Petici chtějí zelení před volbami předat ministerstvu vnitra.
zdroj: ČTK