Zeman chce s hejtmany probrat jejich spolupráci s vládou

Prezident Miloš Zeman se ve středu setká s hejtmany. Chce s nimi mluvit o tom, jak se krajům spolupracuje se současnou koaliční vládou ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Novinářům to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se s hejtmany sešel už loni v březnu, krátce po svém nástupu do funkce. Kraje tehdy chválil a řekl, že fungují lépe než tehdejší pravicová vláda Petra Nečase (ODS). 

"Pan prezident chce probrat výsledky jednání asociace krajů - je před volbou nového předsedy - a zhodnotit spolupráci hejtmanů s novou vládou," řekl Ovčáček. Podle něj se z pracovního oběda zatím omluvili dva hejtmani. 
    
Krajskými lídry jsou převážně členové ČSSD, jejímž byl Zeman dlouholetým předsedou. K některým z nich má Zeman blízko. Loni po zveřejnění výsledků sněmovních voleb přijal na zámku v Lánech šéfa asociace krajů a bývalého místopředsedu ČSSD Michala Haška. Schůzky se zúčastnili i Haškovi kolegové z Jihočeského a Plzeňského kraje Jiří Zimola a Milan Chovanec. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka o schůzce, která vedla k rozkolu v sociální demokracii, nevěděl. 
    
Zeman dal po svém nástupu do funkce přednost setkání s hejtmany před návštěvou vlády. Na jednání současné vlády, od jejíhož jmenování brzy uplyne 100 dní, prezident zatím nezavítal. Stát by se tak mohlo v květnu. 
 
zdroj: ČTK