SNÍMEK DALŠÍ ROK PŘICHÁZÍ DO ČESKÝCH KIN

Režisér Mike Leigh má dar točit filmy, které dokáží přesně vyjádřit podstatu lidských osudů. Bez akce a bombastických efektů, zato s přesně dávkovanou porcí emocí přichází film Další rok tento týden (13. ledna) v rámci Projektu 100 do českých kin.

Není to atmosféra filmu, ani hudba, ani střih, co dělá snímek Další rok výjimečným. Celý snímek stojí na precizních výkonech v hlavních rolích, které ztvárňují vynikající a typově přesně obsazení herci. Za dokonalé obsazení vděčí snímek především několikaměsíční ojedinělé spolupráci mezi hercem a režisérem.

„Společně jsme jezdili na místa, kde by postavy filmu žily a pracovaly, navštěvovali jsme místa, kde postavy, které jsme měli ztvárnit, měli chodit do školy. Celý tento proces trval 18 měsíců. Až pak byly postavy hotové a my jsme byli připraveni je zahrát,“ říká o natáčení Jim Broadbent, který ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Film s nejvšestrannějším hercem Velké Británie
Jim Broadbent je jeden z nejvšestrannějších herců Velké Británie. Ve svých 61 letech má za sebou opravdu pestrou kariéru. Jeho role měly rozpětí od manažera v muzikálu Mouline Rouge, přes Oscarem oceněnou roli manžela stařenky postihnutou demencí ve filmu Iris, úzkoprsého soudce ve filmu Vera Drake, klidného otce ve filmu Deník Bridget Jonesové, až po ztvárnění filmové hvězdy ve filmu Výstřely na Broadwayi či historickou roli ve filmu Richard III.

Do dalších rolí obsadil Mike Leigh další zkušené herce a herečky, jednotlivé postavy tak ve filmu Další rok představují Lesley Manville, Ruth Sheen, Oliver Maltman, Peter Wight a David Bradley. S herečkou Lesley Manville má Mike Leigh spolupráci dobře nacvičenou. Spolupracovali již na filmech Vera Drake, Všechno nebo nic, Tajnosti a lži, Páté přes deváté a další.

„Kdyby si před padesáti lety na Královské akademii dramatických umění, kde jsem tehdy studoval herectví, zeptali ředitele, kdo by mohl jednou mít to štěstí točit filmy zcela mimo rámec jakýchkoliv zvyklostí, jistě by nepadlo mé jméno. Obrovskou náhodou, strašným štěstím a díky zdlouhavému plahočení životem mám možnost točit filmy, kde si volím svá pravidla a jsem svobodný,“ uzavírá Mike Leigh.

Další rok vstupuje do českých kin 13. ledna 2011 v rámci Projektu 100. Společně s dalšími 5 filmy tak bude putovat od ledna do konce května českými kiny.

Více o filmu: www.aerofilms.cz/dalsirok
Více o Projektu 100: www.projekt100.cz