Verdiovské hvězdy v přenosu Trubadúra

V sobotu 30. dubna je od 18:45 na programu oblíbené série Met: Live in HD tragické drama Trubadúr od Giuseppa Verdiho. Metropolitní opera do přenosu nasazuje nejlepší verdiovské pěvce současnosti.

V roli Manrika vystoupí argentinský tenorista Marcelo Alvarez, Sondra Radvanovsky jako Leonora, uhrančivý barytonista Dmitri Hvorovstovsky jako hrabě Luna a Dolora Zajick jako pomstou posedlá cikánka Azucena. Vedle těchto mistrů verdiovské interpretace se v přenosu objeví i slovenský basista Štefan Kocán a to v roli Ferranda. Přenášena bude strhující inscenace renomovaného skotského režiséra Davida McVicara, která měla v Met premiéru v roce 2009. Za dirigentským pultem stane místo původně ohlášeného Jamese Levina maestro Marco Armiliato. Populární americká sopranistka Renée Fleming se zhostí úlohy průvodkyně přenosu. V České republice se bude vysílat do 30 kinosálů ve 26 městech, nejnovějším přírůstkem mezi přenosovými sály je kino Jitřenka v Semilech.
 
Hudební drama plné silných emocí
„Spíše než děj jsou v případě Verdiho Trubadúra hlavní především mimořádně silné emoce, které celým dílem prostupují,“ uvedl za pořadatele Martin Cikánek a pokračuje: „Trubadúr vás v žádném případě nenechá klidnými, budete pohnuti, bude vás mrazit v zádech, možná se neudržíte a dojde i na slzy. Síla geniálního Verdiho kusu totiž bude několikrát násobena kongeniální interpretací čtyř velkých verdiovských hvězd dneška.“ 

Ničivá posedlost po pomstě
Po nezdařené revoluci roku 1848 Verdi opustil vlasteneckou tematiku svého prvního skladatelského období a obrátil svou pozornost k individuálním lidským osudům a propracované psychologii. Porušil závazný typ operního hrdiny, kdy místo vzorových protagonistů se hlavními postavami jeho opusů stávají lidé z okraje společnosti – v Trubadúrovi to je pronásledovaná cikánka Azucena. Verdiho Trubadúr je hudební drama velkých emocí – drama ženy stigmatizované upálením matky, drama ničivé síly pomsty, mužského soupeření o moc a lásku ženy, a jímavým příkladem ženského sebeobětování. Světová premiéra se konala v římském divadle Apollo v roce 1853 a už od svého počátku měla opera obrovský úspěch.

Zahájení předprodeje příští sezóny přenosů z Met se blíží
Populární série Metropolitan Opera: Live in HD bude od října 2011 do dubna 2012 pokračovat další sezónou, ve které všechny operní fanoušky čeká velmi pestrý výběr 11 titulů. Všechny jsou opět  naprosto nedostižně obsazené. Hvězdná ruská sopranistka Anna Netrebko vystoupí hned ve dvou přenosech sezóny. Poprvé v titulní úloze Donizettiho Anny Boleny. V roli Giovanny (Jane Seymour) ji navíc v tomto přenosu, který celou příští sezónu 15. října otevře, doplní neméně hvězdná lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča. Druhý přenosový titul s Annou Netrebko opět v titulní roli bude Massenetova Manon. Roli rytíře des Grieux bude zpívat skvělý polský tenorista Piotr Beczala. Z dalších trháků a taháků příští sezóny je třeba jmenovat Gounodova Fausta s Marinou Poplavskou a Jonasem Kaufmannem, Dona Giovanniho s Mariuszem Kwiecienem, Ramónem Vargasem, Štefanem Kocánem a Barbarou Frittoli, Verdiho opery La traviata s Natalie Dessay v titulni roli a Ernani s Dmitrim Hvorostovskym, Salvatorem Licitrou a Ferucciem Furlanettem. Diváci se mohou těšit rovněž na druhou půlku Wagnerovy teatrologie Prsten Niebelungův, tedy na části Siegfried a Soumrak bohů v hi-tech inscenacích kanadského režiséra Roberta Lepage. Barokní opera bude zastoupena Händelovou Rodelindou s Renée Fleming a Stephanie Blythe a pasticciem Kouzelný ostrov na hudbu Händela, Vivaldiho, Rameaua a dalších, ve kterém zazpívá Plácido Domingo. Dramaturgickou lahůdkou je pak zařazení skvělé minimalistické opery Philla Glasse s názvem Satyagraha, která pojednává o významných momentech života duchovního a politického vůdce hnutí za nezávislost Indie Mahátma Gándhího a která je celá zpívaná v sanskrtu. Termín zahájení předprodeje je ve velké části přenosových kin v Česku stanoven na polovinu května. Pražské artové kino Aero, kolébka operních přenosů v ČR, zahájí předprodej abonmá už v pondělí 2. května.

O projektu Met: Live in HD
Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007, kdy se vysílalo pouze do artového kina Aero na pražském Žižkově. Aktuální sezóna 2010/11 je k vidění už ve 29 kinosálech ve 25 českých a moravských městech. Nově se ve stávající sezóně přidal Přerov, Jihlava, Mladá Boleslav, Hodonín, Cheb, Klatovy, Týn nad Vltavou nebo Semily. Zatím nejlépe navštívený titul letošní sezóny byl prosincový Don Carlos Giuseppa Verdiho, kterého v přímém přenosu v ČR sledovalo přes 5000 diváků. O přenosech Met: Live in HD se rovněž hovoří jako o významném impulzu pro digitalizaci kin v Česku. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.

Oficiální web projektu pro ČR je www.metinhd.cz.