Českém se šíří druhá vlna podvodných e-mailů s údajným dluhem

Na tuzemské uživatele dnes znovu zaútočila vlna podvodných e-mailů informujících o údajné neuhrazené pohledávce u banky. V příloze zpráva obsahuje virus. Informoval o tom národní bezpečnostní tým CSIRT. 

Zprávy se začaly znovu šířit dnes odpoledne. První vlna proběhla na konci dubna. "Na české uživatele opětovně útočí spamová kampaň, která informuje adresáta o neuhrazené pohledávce. Varujeme uživatele před jakýmkoliv zacházením s přílohou tohoto e-mailu," uvedl bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC Pavel Bašta. 
    
E-maily se objevují ve variantách, které se liší jménem odesílatele nebo výší uváděné částky. Odkazují na připojený soubor, který má údajně obsahovat smlouvu a platební údaje. Ve skutečnosti však obsahuje škodlivého trojského koně, který se po otevření spustí. Ten pak do počítače uživatele stahuje další škodlivé programy. 
    
První příliv podvodných zpráv 28. dubna byl podle antivirové společnosti Eset největší vlnou spamu v Česku od začátku roku. Za pouhé tři dny se dva obsažené trojské koně dostaly do měsíčního přehledu nejfrekventovanějších hrozeb na čtvrté respektive páté místo. 
 
zdroj: ČTK