Limity ftalátů byly u dvou penálů překročeny mnohonásobně

Až stopadesátkrát překročil limitní hodnoty pro toxické ftaláty školní penál Transformers - Optimus Prime, který je imitací značkového výrobku. Dalším rizikovým je penál 21st Century, jehož povrchová folie obsahovala několik druhů ftalátů. I ten je napodobeninou originálu a také překročil limitní hodnoty pro dětské pomůcky. Přítomnost škodlivé látky prokázaly testy ve třech z 11 analyzovaných školních pomůcek. Analýzu nechala provést nevládní organizace Arnika a dnes ji představila na tiskové konferenci.

Arnika chce upozornit rodiče, aby při nákupu školních pomůcek a předmětů pro děti byli obezřetní. "Doporučujeme, aby se lidé při nákupu pomůcek vyhýbali měkčenému PVC, protože to musí být měkčeno nějakými přídavnými látkami a dost často jde o ftaláty," uvedl expert na toxické látky Jindřich Petrlík. Výsledky testů oznámí České obchodní inspekci.
 
Penál Transformers - Optimus Prime obsahoval více než 15 procent nebezpečného ftalátu DEHP na hmotnost výrobku na povrchu a další ftaláty ve vnitřním vybavení. Přitom limit u dětských hraček a výrobků pro ně je 0,1 hmotnostního procenta. "V dalším penále (21st Century) toho bylo podobné množství, zhruba dvěstěkrát překročené limity," řekla Karolína Brabcová z Arniky. Ftalátů tam bylo několik škodlivých druhů, dodala.
 
Ftaláty mají negativní dopad na vývoj dětí, působí i na plody v těle matek. Některé druhy těchto látek mohou negativně ovlivňovat u mužů rozmnožování, nebo ovlivňovat hormonální systém.
 
Sdružení prověřovalo kromě penálů i gumy, pouzdra na tužky, fixy, sandále nebo potápěčské brýle, v nich se nenašly téměř žádné stopy. PVC vypadá na penálech jako čirý plast či folie. Značkový penál z PVC není.
 
"Na penálu Transformers, kde byly zjištěny vysoké koncentrace ftalátu, je úplně jiný obrázek, je laděný dočervena. Zatímco na penálu, který je textilní, kde nelze ftaláty očekávat, je jiný obrázek. Dá se říct, že penál z PVC, kde byly zjištěny ftaláty, je kopií, která se tváří jako oficiální značka," řekl ČTK Petrlík. To samé platí pro penál 21st Century.
 
Arnika provedla analýzu ve dvou stupních, nejdřív rentgenovým spektrometrem, zda jsou zakoupené výrobky z PVC anebo zda obsahují těžké kovy. Ze školních potřeb pak do zlínského Institutu pro testování a certifikaci poslala tři penály, jeden pryž a jedno pouzdro na tužky.
 
zdroj: ČTK