Mezinárodní den muzeí a galerií

Ve středu 18. května slaví muzejní svět svůj svátek. Národní galerie v Praze připomene tento den mimořádným dnem volného vstupu v pražských památkách. Výsada se nevztahuje na Valdštejnskou jízdárnu.

Systém pravidelných volných střed byl zrušen k 1. 10. 2010, ale významné příležitosti jsou sympatickou výzvou k otevření stálých expozic zdarma alespoň v rámci těchto událostí.

Milovníci umění mohou zdarma navštívit  expozice Sbírky starého umění a podívat se například  do kláštera sv. Anežky  České, Šternberského či Schwarzenberského paláce. Ctitelé umění 19. století jsou vítáni v klášteře  sv. Jiří na Pražském hradě. Nejnovější zápůjčka z galerie Kodl – Pohádka Jana Preislera bude  v přízemí kláštera  vystavena  i v jarních měsících.

Dům u Černé Matky  Boží  se stálou expozicí  Český kubismus se průběžně nachází v epicentru pozornosti zahraničních návštěvníků. 18. květen je tedy další z možností jak oslovit i tuzemského návštěvníka. Veletržní palác průběžně láká svými unikátními expozicemi českého i zahraničního umění.  Palác Kinských na Staroměstské náměstí se stálou expozicí Umění starého světa uzavírá pražskou pokladnici objektů NG.

Lektorská oddělní Národní galerie v Praze připravila řadu doprovodných programů.