Mezinárodní výstava suiseki a shangshi

Devět květnových dnů bude veřejnosti běžně nepřístupné sklepení Trojského zámku hostit unikátní výstavu kamenů suiseki a shangshi, kterou společně s European Suiseki Association pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy.

Suiseki jsou fantazií naplněné kameny, které dlouhé roky formovala sama příroda. Jde o starobylé umění vyjadřující úctu člověka k přírodě, především k vodstvu a horám. Sugestivní kameny, vhodně umístněné v domácnosti či zahradě symbolizují naše propojení s přírodou, rozvíjí estetické cítění, umožňují relaxovat, navozují chuť meditovat a v neposlední řadě jsou pěkným suvenýrem z krajiny svého původu. Jejich hodnota je dána výjimečností a originalitou tvaru či barvy, dlouhodobým, výhradně přírodním opracováním kamene, stejně jako řemeslnou náročností při zhotovení dřevěného podstavce.

Již před 2000 lety byly v Číně takové kameny (gongshi, shangshi) sbírány a ceněny vysoce postavenými hodnostáři a umělci a byly vystavovány spolu s kaligrafiemi a tušovými malbami. Od 6. století našeho letopočtu se toto umění začalo šířit do Koreje (suseok) a Japonska (suiseki), kde se rozvinulo do osobitých forem. Kameny se vystavují buď na dřevěných podložkách (daiza) nebo jsou umístěny na keramických mísách (suiban) naplněných pískem. V současnosti se toto umění "pohledových kamenů" stává –  pod různými jmény – populárním po celém světě.

Ve sklepení Trojského zámku bude představeno kolem 150 unikátních kamenů vysoké estetické hodnoty, které zapůjčili sběratelé nejen z České republiky a Slovenka, ale také  Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie, Německa, Španělska, Spojených států, Švýcarska a Dánska.

Mezinárodní výstava suiseki a shangshi: 21. - 29. květen 2011, denně 9 - 19 h, v historickém sklepení Trojského zámku!!!

Doprovodné akce:

Sobota 21. 5.

9-10h Kritika vystavených kamenů – Luciana Queirolo, Itálie, prezidentka Italské asociace suiseki

10-11h Suiseki – Karel Šerák, Česká republika,  prezident České asociace suiseki

11-12h Suseok – korejské pojetí kamene - Juneu Kim, USA

15-16h Kritika vystavených kamenů – Igor Bárta, Česká republika, prezident Evropské asociace suiseki

Neděle 22.5.

15-16h Prezentace kamenů na suibanu – Milan Klika, Česká republika

Sobota 28. 5.

15-16h Prezentace kamenů na daiza (dřevěná podložka pod kameny). Do tajů jejich výroby účastníky přednášky zasvětí  Jaroslav Poupa, Česká republika

Neděle 29.5.

15-16h Suiseki a Shangshi – Igor Bárta, Česká republika, prezident Evropské asociace suiseki

16-17h Hrou na čínskou flétnu shiao se s výstavou rozloučí etnomuzikolog a multiinstrumentalista Vlastislav Matoušek

Výstavu doplní obrazy PÍSMO – PAMĚŤ LIDSTVA výtvarnice Vladislavy Kuřátkové.
Před vstupem do sklepení Trojského zámku bude možné shlédnout výstavu ROSTINA JAKO SYMBOL inspirovanou stejnojmennou knihou naší přední japanoložky paní Věny Hrdličkové.
Po celou dobu konání akce si můžete zakoupit zajímavé kameny, misky i literaturu vztahující se k umění suiseki, o víkendech akci doplní také čajovna Na cestách.
Vstupenka na Mezinárodní výstavu suiseki a shangshi zakoupená v Trojském zámku umožňuje též vstup na venkovní expozici Botanické zahrady hl. města Prahy (neplatí naopak).
AKCE BY SE NEMOHLA USKUTEČNÍT BEZ LASKAVÉ PODPORY GALERIE HL. M. PRAHY, KTERÁ ZAPŮJČILA SKLEPENÍ ZÁMKU TROJA.

www.praha7.cz