Nájemce Holešovické tržnice chce arbitráž, odmítá tvrzení o dluhu

Nájemce Holešovické tržnice, společnost Delta Center, nesouhlasí s tvrzením Prahy o dlužném nájemném. Ředitel společnosti Doron Maoz se znovu se ohradil i proti výpovědi nájemní smlouvy. V tiskové zprávě zaslané ČTK uvedl, že se proti postupu města bude bránit soudní cestou, případně i mezinárodní arbitráží. Radní pro majetek Aleksandra Udženija (ODS) už ve čtvrtek ČTK řekla, že Praha firmu žaluje kvůli dluhu za nájemné ve výši 211 milionů korun.

"Chtěli jsme Pražskou tržnici dále rozvíjet, nikoli jen konzervovat současný neutěšený stav areálu. Dlouhých sedm let čekáme na to, abychom mohli Pražskou tržnici revitalizovat ku prospěchu Pražanů," tvrdí ředitel. Společnost prý chtěla do tržnice investovat miliardu korun.

Dlouholetá nájemní smlouva, kterou Praha vypověděla na konci loňského roku, končí v prosinci. V textu žaloby, který má ČTK k dispozici, se Praha domáhá zaplacení téměř 165 milionů korun. "K dnešnímu dni ale činí dlužná částka už 211 milionů," uvedla radní.
 
Praha už podle radní nechce tržnici pronajímat jedné společnosti, výhodnější bude uzavřít smlouvy přímo s jednotlivými nájemci. Město, které celý historický areál vlastní, prý jen využilo svého zákonného práva a smlouvu firmě vypovědělo.
 
Smlouva s Delta Center byla uzavřena v roce 1994 na dvacet let s možností dalšího prodloužení nájmu na třikrát deset let s roční výpovědní lhůtou. Nájemné činilo 109 milionů korun. Nájemce měl do tržnice v prvních pěti letech investovat nad rámec běžné údržby. Částku 800 milionů korun, ke které se firma ve smlouvě zavázala, už proinvestovala. Delta Center loni představila městu plán na celkovou revitalizaci areálu, kterou slibovala už před několika lety. Dosud ale zůstalo jen u slibů.
 
zdroj: ČTK