Od května bude vstupné do pražské zoo dražší

Pražská zoologická zahrada od května zvýší ceny všech vstupenek. Zdražovat se bude jednodenní vstupné, rodinné celoroční permanentky a výrazně i vstupné pro seniory, děti i pro psy, řekla ČTK radní Helena Chudomelová (TOP 09). O zvyšování cen vstupenek v zoo dnes jednali pražští radní.

Od příštího týdne se cena jednodenního vstupného zvýší o třetinu na 200 korun. Za roční permanentku dá rodina o polovinu víc, nově bude stát 1800 korun. Zároveň by měl být počet návštěv na permanentku omezen na 48 za rok. Senioři dosud platili jednu korunu, nově to za den bude 150 korun. Studenti si navíc připlatí 50 korun, vstupné bude za 150 korun. Výrazné zdražení se dotkne i majitelů psů. Za své čtyřnohé miláčky zaplatí pětkrát víc, a sice 100 korun.

"Ke změnám v systému vstupného pražská zoo přikročila jednak kvůli stále rostoucím cenám za energie, jednak proto, aby zamezila zneužívání nepřenosných ročních permanentek," uvedla tisková mluvčí zoo Tereza Palečková. Množily se prý případy, kdy si nepřenosné permanentky mezi sebou předávali známí nebo celé organizace.
 
Zahrada podle ní připravila řadu bonusových akcí, zůstalo vstupné zdarma pro děti do tří let a také projekt Happy Mondays, v rámci kterého mají adoptivní rodiče zvířat nebo nastávající maminky vstup za symbolickou jednu korunu.
 
Změnit výši vstupného umožňuje zoologické zahradě zřizovací listina. Radní podle náměstka primátora Ivana Kabického (ODS) dnes pouze vzali na vědomí informační materiál, o ceně samotné nerozhodovali. Informace přesto vyvolala mezi radními diskusi. "Rozdělili jsme se na dva názorové tábory," řekl radní. "Já souhlasím se zdražením, především v případě permanentek," uvedl. "Násobkem denního vstupného je zřejmé, že roční vstupné je i tak dosti výhodné," doplnil.
 
"Myslím, že je úprava cen v pořádku. Neměnily se už čtyři roky a v zahradě se stále buduje něco nového," uvedla Chudomelová. V zoologické zahradě vznikají třeba nové pavilony a výběhy pro slony a hrochy, které vyjdou na více než 400 milionů korun bez DPH. Magistrát letos vyčlenil v rozpočtu na provoz zoo skoro 93 milionů korun.
 
V roce 2010 činily tržby ze vstupného, které jsou nejpodstatnější částí příjmu zoologické zahrady, 120 milionů korun. Dalších 16 milionů zahrada vybrala na konkrétně určených darech, 6,6 milionu korun na parkovném a za 13,6 milionu korun prodala zboží. Město na provoz zahrady přispělo 103 miliony. Náklady na hlavní činnost činily zhruba 277 milionů korun, na vedlejší 24 milionů. Hospodářský výsledek za rok 2010 po zdanění činil 22,7 milionu korun.
 
zdroj: ČTK