Senát: Návrh žaloby na Klause pro velezradu podepsalo 27 senátorů

Pod návrhem žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu kvůli novoroční amnestii jsou již podpisy 27 senátorů. S odvoláním na senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera to dnes uvedla tisková tajemnice Senátu Pavlína Heřmánková. Počet podpisů nutný k projednání věci na plénu horní komory je právě 27. Jde o první návrh žaloby na českého prezidenta. 

Schůze k projednání této věci zatím svolána nebyla. Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musela by ji podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory. 

Prezident Klaus v Bratislavě novinářům řekl, že na informace ohledně návrhu ústavní žaloby reagovat nebude. Minulý týden odmítl spekulace o tom, zda byla amnestie v souladu s ústavou a pravomocemi hlavy státu. Klaus podotkl, že by ji vyhlásil stejným způsobem znovu. 
    
Nastupující prezident Miloš Zeman, který v minulosti amnestii kritizoval, dnes uvedl, že ji za velezradu nepovažuje. "Vlastizrada to určitě není. Považuji to za chybu," řekl novinářům. 
    
Návrh na podání žaloby se sice týká zejména amnestie, ale nikoli jen jí. Senátoři prezidentovi vytýkají například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny - Evropském stabilizačním mechanismu (ESM). Jeden z iniciátorů návrhu a předseda ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl (za ČSSD) na svém webu mezi důvody zmiňuje také to, že prezident čtyři roky otálel s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě a že "po dobu takřka jednoho roku nejmenoval ani jednoho soudce Ústavního soudu". Klausovi také vyčítá, že odmítá jmenovat soudcem Petra Langera, ačkoli mu to uložil již v roce 2007 Městský soud v Praze, jehož rozsudek pak potvrdil i Nejvyšší správní soud. 
    
Antl a další senátoři se domnívají, že tak Klaus opakovaně jednal proti svrchovanosti republiky a proti jejímu demokratickému řádu. Horní komora by podle Antla měla navrhnout, aby Ústavní soud rozhodl o tom, že se Klaus dopustil velezrady, ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt, nárok na prezidentský plat, ale i další požitky po skončení výkonu funkce, jež vyplývají ze zákona. Klausovo funkční období vyprší už 7. března. 
    
Návrh žaloby, pokud se podaří sehnat potřebný počet podpisů, se předkládá podle jednacího řádu organizačnímu výboru Senátu. Výbor posoudí formální správnost žaloby. Dnes výbor rozhodl o tom, že schůze Senátu, ovšem ne kvůli případné žalobě, začne 20. března dopoledne, senátoři budou projednávat mimo jiné návrhy zákonů postoupené Sněmovnou. "Tato schůze nebyla svolána kvůli případné žalobě pro velezradu," uvedla Heřmánková. Žalobou by se podle ní horní komora případně zabývala na mimořádné schůzi, přičemž pod žádostí o její svolání je podle ní už také potřebných 27 senátorských podpisů. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) by takovou schůzi musel svolat v termínu do pěti dnů od podání žádosti, uvedla Heřmánková. V tomto případě by to ale mělo být právě do 7. března, kdy Klausovi končí mandát. Antl na svém webu cituje také jednací řád Senátu, z něhož mimo jiné vyplývá, že jednání o návrhu na podání žaloby je neveřejné, hlasuje se ale veřejně a podle jmen. 
    
Kolem aktuálního počtu podpisů pod návrhem žaloby dnes panovaly nejasnosti. Iniciátor výzvy za podání žaloby a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček totiž už odpoledne v České televizi oznámil 27 podpisů, pak se ale ukázalo, že v té době jich bylo méně. 
    
O možnosti žalovat prezidenta Klause pro velezradu se v uplynulých letech už hovořilo, vždy se ale skončilo jen u úvah. Například v době, kdy v roce 2009 Klaus odkládal podepsání lisabonské smlouvy, mluvil o porušování české ústavy a prezidentského slibu tehdejší místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který zmínil i možnost obžalovat hlavu státu z velezrady. Už na jaře 2004 pak o žalobě uvažoval i tehdejší litoměřický lidovecký senátor Zdeněk Bárta, který prezidenta vinil z toho, že pomalým výběrem kandidátů na ústavní soudce blokoval činnost této instituce. 
    
Janeček dnes předal předsedovi Senátu Milanu Štěchovi petici s výzvou k podání žaloby. Podepsalo ji přes 73.000 lidí. Petice zamíří k posouzení do příslušného výboru. 
 
zdroj: ČTK