Studie ukáže, kde se po zprovoznění Blanky změní míra hluku

Praha si nechá vypracovat akustickou studii pro území v okolí tunelového komplexu Blanka. Radní dnes schválili znění smlouvy s firmou Pudis, která vyhrála výběrové řízení. Studie má ukázat, jak se promění zatížení obyvatel hlukem v okolí stavby po uvedení do zkušebního provozu. Stát by Prahu měla kolem 1,75 milionu korun. Zhruba šestikilometrový tunel vyjde Prahu na asi 37 miliard a město jej plánuje otevřít letos na jaře. 

Studie se bude týkat území od Vysočanské radiály směrem k západu až na Vypich a od severovýchodu od Liberecké směrem na jih až k Jižní spojce na Praze 4. 
    
Studie bude mít tři části. V první části bude zaznamenán současný stav, kdy se Blankou nejezdí. V druhé bude předpověď pro období, kdy bude tunel ve zkušebním provozu, a ve třetí části odhadovaný výhled změny hlukové zátěže do roku 2020. Materiál bude tvořit textová, obrazová i mapová část. 
    
Praha dosud žádnou konkrétní a rozsáhlou studii, která by se zabývala dopadem zprovoznění Blanky, oficiálně nezveřejnila. V minulosti se však objevily některé návrhy na úpravy vybraných míst v Praze, ke kterým mělo město přistoupit po zprovoznění tunelu - například vybudování nových přechodů, zúžení severojižní magistrály nebo omezení provozu na Malé Straně a nábřežích Vltavy. Ty ale nebyly schváleny. 
    
Stavbu tunelu Blanka zadala Praha pod vedením bývalého primátora Pavla Béma (ODS) a měl být zprovozněn v roce 2011. Termín politici několikrát odložili. Na podzim zvolená rada v čele primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) hovoří o jaru 2015. 
 
zdroj: ČTK