Břidlice byla již dříve uznávanou krytinou a břidlicové obklady zdobí dodnes například Národní divadlo. Najdete ji i v katedrále svatého Víta, kde byla jako krytina chóru používána právě břidlice. Tento typ přírodního kamene díky jednoduchému způsobu opracování pokrývá i spoustu českých střech. Slavnou značku Česká břidlice vrací Roman Hajabáč na trh po téměř 30 letech.
Návrat břidlice do světa designu
Zatímco ještě před 20 lety si architekti představovali budoucnost jako svět, kde bude vše z plastu a latexu, opak je pravdou! Současné trendy bytového designu jasně ukazují na stále větší oblibu přírodních materiálů, pravého dřeva a dekorací z kamene. Příroda všude kolem nás. Tak by se dala charakterizovat filozofie dnešního světa bytových designérů. Základem pro inspiraci v tradicionalismu se stalo zejména Norsko a severské země, kde vždy byla bytová architektura založená na poctivých a pevných materiálech.
Příjemná atmosféra jemných nekřiklavých barev v kombinaci s kameny a dřevem, se ovšem v posledních letech dostává na špičku mezi domácnostmi i velkými společnostmi, které v tomto duchu novodobého moderního interiéru postupně renovují a ladí své prostory. Nejuniverzálnějším přírodním materiálem je především břidlice, která dokáže zajistit dokonalý efekt, kvalitu, a zároveň také ekonomickou dostupnost. Břidlice přitom není v interiérovém designu žádným nováčkem. Dlouhodobě ji užívají architekti především jako plnohodnotnou náhradu za pravý mramor v koupelnách i podlahových krytinách, ovšem v mnohem větší barevné dostupnosti a možnostech využití.
Kromě klasického povrchu podlah je v posledních letech břidlice užívaná zejména jako netradiční dekorativní variace na zeď, což dokáže okamžitě oživit celou místnost a navodit pocit absolutní rovnováhy. Novodobým trendem se také stává pořízení "nepravého" krbu, ovládaného často dálkovým ovládáním. Pro dokonalý efekt stačí obložit místo, kde je krb umístěn, působivou mozaikou z břidlicového kamene - téměř okamžitě se pokoj promění k nepoznání.
Mezi nesporné vlastnosti břidlicového kamene ovšem patří ještě jeden fakt, a tím je ekologické využití, které za sebou nenechává odpady. "Většinou těžba kamene znamená zátěž životního prostředí, ovšem břidlice má výhodu ve svém flexibilním složení, které umožňuje vytvořit několik typů různých produktů. Dokonce i zbytková suť a kámen se používají jako podklad v pozemních stavbách. I proto je o břidlici stále větší zájem", vysvětluje Hajabáč.
Made in Czech Republic
O poptávku ve světě se Roman Hajabáč nebojí. "Protože doba pokročila vpřed, možnosti využití břidlice jsou mnohem širší než kdysi. Kromě klasických obkladů a dlaždic již umíme vyrábět dekorace zahrad a bytových interiérů. V současné světové architektuře je břidlice stále oblíbenější ve vnitřních i vnějších prostorách budov a staveb. Navíc česká břidlice je díky poloze naší země mimořádně kvalitní, pevná a zároveň dobře přizpůsobivá na úpravu", komentuje výhodu materiálu Roman Hajabáč.