V čele výboru rozdělujícího peníze EU je místo Ratha Moravčíková

Výbor regionální rady, který ve Středočeském kraji rozděluje evropské peníze, má novou předsedkyni. Stala se jí podle očekávání hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD). V čele výboru nahradila svého předchůdce Davida Ratha, který je vazebně stíhán kvůli přijetí úplatku. Úřad regionální rady Střední Čechy o zvolení Moravčíkové informoval v tiskové zprávě.

Rath sice po svém zatčení rezignoval na funkci zastupitele a hejtmana, nadále byl ale oficiálně šéfem výboru rozdělujícího evropské peníze. Moravčíkovou museli zastupitelé nejdříve zvolit členkou výboru a teprve poté se mohla stát jeho předsedkyní místo Ratha.

Nyní tak již může podepisovat smlouvy o evropských dotacích. Dosavadní bezvládí ve výboru regionální rady nepříznivě pocítila například kolínská radnice, která neměla jistotu, že jí bude proplacen schválený čtyřmilionový příspěvek na pořádání dvou ročníků festivalu dechovky Kmochův Kolín. Moravčíková avizovala, že příslušnou smlouvu podepíše hned, jak to bude možné.
 
Výbor regionální rady na pondělním jednání schválil deset projektů s celkovou dotací 266,7 milionu korun. Dva projekty za 33,2 milionu korun se týkaly rekonstrukcí krajských silnic, další tři za 52,5 milionu Kč oprav a modernizací městských nemocnic v Nymburce, Čáslavi a Slaném. Dotaci 107 milionů korun si rozdělí města Kladno a Mladá Boleslav. Posledním schváleným projektem byla rekonstrukce domova důchodců v Rakovníku, na kterou EU vynaloží 74 milionů korun.
 
Za přijetí úplatku hrozí Rathovi v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s ním obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji. Kvůli obvinění bývalého hejtmana byla ve středních Čechách pozastavena certifikace výdajů regionálního operačního programu. V praxi to znamená, že ministerstvo financí kvůli podezřením na různé nesrovnalosti nepřijímá žádosti o proplacení dotací.
 
zdroj: ČTK