V červenci Praha potřetí oslaví své bohatství – na Oslavách Prahy 2011
V polovině května proběhne v metropoli již 3. ročník Oslav Prahy – události, kterou při jejím vzniku svým patronátem podpořil Miloš Forman.Také letos organizátoři sestavili menu, které sahá od koncertů, divadelních představení a čtení poezie přes bezplatné zpřístupnění galerií, muzeí a památek až po autogramiády s olympioniky a diskuze s vědci.
Hudba, divadlo, historie, umění a věda – to vše a mnohem více přinese 3. ročník Oslav Prahy, originální akce, která se na rozdíl od většiny festivalů nezaměří jenom na jedno výročí či jeden žánr. Místo toho se opět pokusí v co největší šíři poodkrýt bohatství našeho hlavního města, ale i celé České republiky.
Slavnostní zahájení
V pátek 1. července budou Oslavy startovat na Staroměstském náměstí, a to rovnou jedním ze svých „zlatých hřebů“: slavnostním zahájením, které bude věnováno letošním 800. narozeninám svaté Anežky České. Tuto velkou historickou postavu, která se v roce 1989 stala též symbolem znovunabyté svobody, si připomeneme atraktivní uměleckou formou – trochu s patosem a trochu zvesela.
„První výstřel“ Oslav nezazní z Aurory, ale z hrdel mladých a nejmladších pěvců z proslulé Dětské opery Prahy. Tento soubor nám opět ukáže, že se opera nemusí hrát jen v kamenném divadle před zraky diváků v oblecích a róbách, ale že perfektně zapadne i na náměstí a do ulic města. Tentokrát si v jeho podání poslechneme operu Brundibár od Hanse Krásy, dílo, které mělo stejně jako jeho autor dramatický osud. Hrálo se totiž za války v koncentračním táboře Terezín a stalo se výrazem naděje ve vítězství dobra nad zlem. Dnes se díky svým hudebním kvalitám uvádí na prestižních scénách celého světa.
Následovat bude výběr z pásma „Tobě a nám, Anežko Česká“ od dramatika Jana Antonína Pitínského, několikanásobného držitele ceny Alfréda Radoka. Tento projekt, který Anežčinu dobu, život, touhy a trápení ukazuje na autentických textech jejích dopisů, slavil v roce 2009 úspěch v Brně, kde byl uveden ke 20. výročí svatořečení této přemyslovské princezny.
Pásmo plynule přejde do muzikálové show „Modlitba za Prahu“, která nám harmonickou kompozicí hudby, dramatu i citátů zpřítomní poselství dalších velkých a zajímavých postav historie českých zemí. Nepůjde o modlitbu v pravém slova smyslu ani o drama plné zvratů. Bude to nekrvavý opus, jenž návštěvníkům vlije novou mízu do žil a ukáže, že vždycky bylo, je a bude dost těch, kteří nám nepřestávají ukazovat cestu.
Nato se na pódium dostaví primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, aby pozdravil návštěvníky a slavnosti oficiálně zahájil. Hlavní město je totiž spolupořadatelem celé události, a jeho nejvyšší představitel tak na zahájení stěží může chybět. Na pokyn pana primátora se rozezní zvony pražských kostelů a zvonic a jejich mohutný hlas se stane přáním všeho dobrého do budoucnosti Prahy i celé České republiky.
Vzápětí se za zvuku fanfár trubačů, kteří na ochoz Staroměstské radnice dorazí až ze staroslavného Karlštejna, na oblohu vypraví stovky barevných balonků. Tento malý happening „Létající přání, balonky a sny“ rozzáří oči všem dětem a potěší také všechny rodiče, kteří nezapomněli, co to znamená snít.
Profesionální přípravu a vysokou kvalitu koncepce Oslav Prahy 2011 potvrzuje také to, že s účastí na zahájení souhlasil arcibiskup pražský Dominik Duka, který v momentě, kdy se poslední balonek ztratí v oblacích, udělí neformální požehnání městu a jeho slavnostem.
A nyní již přichází čirá zábava a skvělá muzika – až do desáté hodiny bude totiž hlavní pódium patřit legendárnímu Radimu Hladíkovi a jeho omlazenému Blue Effectu. Vychutnáme si tak muziku kapely, která má nesmazatelné místo v historii českého bigbítu, a výkony krále rockové kytary, který dodnes neztratil nic ze svého umu a rockového drivu.
Staroměstské hody
Aby se však neslavilo jen samou kulturou, bude na Staroměstském náměstí připravena také spousta stánků s tradičními i exotičtějšími pochoutkami. Tentokrát se Oslavy neomezí jen na „guláš českého Pepy“, ale nabídnou také speciality různých národů a národností, které s námi sdílejí prostor české metropole. Vždyť máloco dokáže stavět mosty mezi lidmi tak dobře jako chutná krmě!
Otevřené dveře muzeí a galerií
Druhý den Oslav Prahy se ponese zejména ve znamení bohatství ukrytého v pražských muzeích, památkách a galeriích, které návštěvníci uvidí zdarma nebo za sníženou cenu. Zvláště velkoryse se do Oslav letos zapojila Národní galerie, která bezplatně zpřístupní celou plejádu svých objektů a výstav. Vedle stálých expozic v palácích na Hradčanech, v paláci Kinských či domě U Černé Matky Boží, zmiňme třeba výstavu skvělého satirického malíře Georga Grosze ve Veletržním paláci.
Hned dvěma stálými a dvěma příležitostnými výstavami přispěje Galerie hlavního města Prahy – nepůjde tedy jen o promyšleně koncipovanou výstavu Po sametu, která si našla své místo v krásném objektu domu U Zlatého prstenu. Velký počet expozic věnovaných Praze a jejím dějinám zdarma otevře Muzeum hlavního města Prahy, a to nejen ve své hlavní budově Na Florenci. Zařazena totiž bude i méně známá, ale o to možná zajímavější expozice o zaniklém Podskalí v budově Na Výtoni.
Tak by se dalo pokračovat opravdu dlouho – již tradičními účastníky pražských slavností jsou Franz Kafka Museum, Mucha Museum, Pražské věže či Ekotechnické museum v Bubenči, ale především Národní muzeum, které během Oslav otevře „zapolovic“ velkou část svých objektů – od Nové budovy v bývalém Federálním shromáždění přes památník na Vítkově a národopisný Musaion až po muzea věnovaná hudbě a velkým českým skladatelům.
Velký bude rovněž vklad Štefánikovy hvězdárny, která návštěvníky zdarma pozve do svých prostor a na pořady či přednášky o vesmíru a jeho dobývání. Partnerů Oslav je ovšem ještě více, a velká omluva tak patří všem, které jsme zde již nestihli zmínit.
Diskuze s vědci, dramatiky, literáty – aneb elita národa na petřínském kopci
Oslavy Prahy nechtějí jen bavit a přinášet kulturní zážitky, ale snaží se také upozornit na naše současníky, jimž v životě o něco hodnotného jde a dosahují výsledků, za které se nemusíme stydět ani v mezinárodním měřítku. Právě proto na petřínském kopci proběhnou veřejné diskuze s lidmi, z nichž některé lze bez ostychu zařadit mezi elitu národa. O své práci, životě a vizích budou vyprávět přední čeští vědci, historikové či filozofové. Ze svých děl budou předčítat významní prozaici a básníci a se svými zážitky s prkny, co znamenají svět, se s námi podělí herci, dramatici nebo režiséři. Petřín je zkrátka odjakživa „oduševnělý kopec“, na který věda, divadlo a poezie neodmyslitelně patří.
Další překvapení
Proslýchá se však, že toto nebude ještě všechno. Organizátoři Oslav například uvažují o akcích na ostrově Kampa, které by byly věnovány především dětem, divadlu a výtvarnému umění, o dalších programových bodech s literární a divadelní náplní na Petříně či o koncertech populárních kapel s mírně exotickou příchutí, které by i druhý den Oslav roztančily Staroměstské náměstí.
Další projekty sobotních Oslav však realizační tým představí až v průběhu června, kdy bude dokončena jejich příprava. Tak se tedy nechme překvapit!