Zoologická zahrada v Praze slaví výročí

Zoologická zahrada v pražské Troji si připsala unikátní přírůstek, který nechová žádná jiná zoo v Evropě. Mezi již tradiční zvířata zahrady přibyli vzácní leguáni modří. Párek ještěrů, kterých se i v jejich domovině na Kajmanských ostrovech vyskytuje už jen několik kusů, je k vidění v teráriu v pavilonu kočkovitých šelem.

Ve své domovině na Karibských ostrovech přežívají už pouhé dvě desítky tohoto unikátního živočišného druhu. Párek vzácných leguánů se zoo podařilo získat od soukromého chovatele. Na celém světě jich je v zoologických zahradách v Americe zhruba 45 jedinců.

Pražská zoo slaví letos na podzim osmdesáté narozeniny a při té příležitosti bude hostit i prestižní konferenci Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. V průběhu roku by do jejích sbírek navíc měly přibýt další vzácné druhy: ježura australská, samice levharta mandžuského a hyeny čabrakové.

Nová sezona, která začíná 26. března, se ponese i v duchu historických exkurzů. Zahradou bude například jezdit vláček, kde si mohou návštěvníci poslechnout speciální průvodcovskou trasu. Po osmi letech se také dočkají původního využití nově zrekonstruované dřevěné kubistické domky od architekta Josefa Gočára. Od konce března začne jeden sloužit jako restaurace, ve druhém bude fungovat galerie.

Přístřešku v podobě nového pavilonu by se měli dočkat antilopy, hroši a sloni indičtí v horní části zahrady. Jedná se o největší investici v dějinách zoologické zahrady nejen v Praze, ale v České republice vůbec.

Nové výběhy vznikají v místě starého pavilonu žiraf. Základní kámen byl položen loni v květnu a stavba areálu začala na podzim. Ve své hrubé podobě by měla být dokončena příští rok na jaře a první návštěvníci by ji měli navštívit v sezoně 2013. V počátcích chovu zoo počítá s pěti zvířaty – samcem Mekongem, samicemi Gulab a Shanti a dalšími dvěma samicemi, které by do té doby měly dorazit. Nový areál nahradí nevyhovující prostory starého pavilonu v dolní části zahrady. V nové lokalitě budou mít zvířata větší prostor, navíc je neohrozí případná velká voda – při povodních 2002 v pražské zoo uhynul slon Kadíra. Ve staré budově by pak do budoucna mohla vzniknout expozice věnovaná Amazonii.
 
www.zoopraha.cz