Botanická zahrada provozuje nový diskrétní informační systém

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila na konci dubna provoz nového diskrétního informačního systému Dinasys, který je určen nejen pro zrakově postižené. Systém Dinasys využívá vlastnosti lidské kůže. Je nainstalován celkem na třiceti sloupcích, které jsou označeny hmatovou značkou.

Jeho použití je velice snadné. Při procházce Botanickou zahradou stačí mít nasazené sluchátko a dotýkat se cedulky z druhé strany sloupku opatřené braillovým písmem. A pak už jen nasloucháte... Pokud se cedulky pustíte, zpráva se přeruší. Pokud má několik osob sluchátko, stačí, aby se dotýkal desky jeden a ostatní pokud stojí v blízkosti nebo se ho chytnou za ruku, mohou naslouchat též. Systém využívá pásma bezpečného napětí (12 V). Texty namluvené Marií Urbanovou nahrál zvukař Jirka Litoš.

V současnosti probíhá na venkovní expozici zkouška celého systému, kdy jsou „vychytávány všechny mouchy“.  Počítá se s rozšířením na celkem šedesát značek. V plánu je během tohoto roku „naučit“ všechny sloupky mluvit také anglicky. Celý informační systém v průběhu roku doplní hmatové plány s vyznačenými sloupky.

Zapůjčení sluchátek Dinasys je zdarma, potřebujete pouze 200,- Kč jako vratnou zálohu. Sluchátka jsou k zapůjčení na pokladně JIH.