Vybíráte nádrž na dešťovku? Jak vybrat tu správnou?

Vlastníte nebo stavíte rodinný dům a řešíte dešťovou vodu? S aktuálními problémy se suchem je určitě namístě hledat lepší způsob jejího využití než svádění do kanalizace. Zvlášť v současné době, kdy rok od roku stoupá cena vodného i stočného napříč republikou. Jak ale dešťovku optimálně zachytávat, jaké čerpadlo zvolit k distribuci vody a jaké dotace nabízí v této oblasti stát?

Cena vody rok od roku roste, ale její spotřeba je obrovská. Každý z nás spotřebuje zhruba 90 litrů vody denně a na závlahu trávníku o velikosti 200 m2 „padne“ až 850 litrů za den. Pro samotné zadržení dešťové vody slouží retenční nádrže, většinou vyrobené z plastu, kterých je na trhu široká nabídka. Využít lze ale i nepoužívanou žumpu nebo IBC kontejnery. Nádoba nemusí být umístěna pod zemí, i když to je samozřejmě nejvhodnější řešení.

„Při volbě velikosti retenční nádrže musíme vycházet z velikosti plochy střechy, ze které budeme vodu jímat. Průměrné množství vydatných srážek se pohybuje okolo 30 litrů na metr čtvereční, ale je třeba vždy vycházet ze srážkových hodnot v lokalitě, kde nádrž instalujeme. Pokud máme plochu střechy například 200 m2, volíme retenční nádrž o velikosti zhruba 5 m3. Nesmíme také zapomenout, že při přívalových deštích může spadnout i dvakrát více vody a je potřeba zajistit přepad z retenční nádrže,“ radí Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, jež se prodejem, servisem a montáží vodních čerpadel i jímek zabývá více než 30 let.

Nepodceňte výběr čerpadla

Pro čerpání vody z malých hloubek, nejčastěji ze sudu, poslouží tzv. sudová čerpadla. Čerpadlo ponoříte a nad hladinu vyčnívá teleskopická trubice s kohoutkem pro plnění konví, nebo k trubici rychlospojkou připojíte hadici. Sud s čerpadlem raději umísťujte co nejblíže místu, které bude zaléváno, přičemž čerpadlo by mělo být v sudu uloženo na podstavci (kvůli možným usazeninám na dně, které by mohly při nasátí čerpadlo poškodit). Většina majitelů zahrad využívají sudová čerpadla o průtoku do 4 000 l/hod.

Pro čerpání větších objemů a na delší vzdálenosti, například pro přečerpávání čisté vody do zavlažovacích systémů z nádrží na dešťovou vodu, je nejspíše nejlepším řešením ponorné automatické čerpadlo. Ponorné čerpadlo je umístěno v nádrži a jeho automatický chod zajistí plynulý provoz bez nutnosti zapínání/vypínání. Zároveň je čerpadlo osazeno plovákovým spínačem, takže při nedostatku vody čerpadlo automaticky vypne a nedojde k jeho poškození.

Ukázkou ponorného automatického čerpadla vhodného na čerpání dešťové vody z retenční nádrže a využití pro závlahu je PUMPA AutoRain 2000/3 INOX. „Čerpadlo nabízí automatický provoz s integrovaným tlakovým spínačem, je vybaveno integrovanou zpětnou klapkou a může čerpat kapaliny z hloubky až sedmi metrů. Tělo čerpadla je z nerezové oceli, přečerpá téměř 80 litrů vody za minutu a je vybaveno filtrem, který chrání čerpadlo před ucpáním a snadno se čistí,“ dodává Martin Křapa.

Ponorné čerpadlo není jediné řešení. Také můžete použít povrchové čerpadlo, které je umístěno venku vedle nádrže. Povrchová čerpadla mívají jednodušší konstrukci, a proto jsou většinou i levnější. Jejich použití má ale několik omezení. Především jde o sací potrubí, jehož celkový odpor nesmí přesáhnout většinou (podle typu čerpadla) šest metrů. Dále je třeba počítat s určitou hlukovou úrovní. Sání by mělo být vybaveno plovacím sacím košem se zpětnou klapkou zajišťující čerpání nejkvalitnější vody v nádrži (cca 10 cm pod hladinou).

Komplexním řešením pak mohou být dešťové přečerpávače přizpůsobené pro technologie využití dešťové vody. Jsou vybaveny nejen vhodnými čerpadly, ale také různě velikými bezpečnostními nádržemi (nenahrazují nádrže na dešťovou vodu, ale umožňují efektivní připojení na vodovodní síť v případě sucha) a řídicí automatikou včetně ochran provozu.

Záleží tedy na vás, jaký způsob preferujete a jaké jsou vaše možnosti, co se týká umístění čerpadla. Rozhodující pro výběr čerpadla pak bude vždy účel použití, požadovaný průtok, výtlak a konečný tlak například pro postřik na zahradě.

Využití dešťové vody

K čemu zachycenou vodu použít? Nejčastěji pro závlahu zahrady, a to ručním postřikem nebo závlahovým systémem. Pokud se rozhodnete pro profesionální systém, je nutné zajistit dodávku vody do nádrže pro případ nedostatku srážek. Je možné použít i vodu ze studny nebo vrtu a v době nedostatku srážek nádrž dopouštět. „Určitě také doporučuji investovat do sestavy pro dopouštění, která zajistí, že v nádrži bude dost vody i v období sucha. Sestavu lze jednoduše zapojit do zásuvky 230 V a obsahuje plovák se závažím, elektromagnetický ventil a desetimetrový kabel,“ doplňuje Martin Křapa.

Akumulace vody a program Dešťovka

Rozhodnete-li se pro pořízení podzemní akumulační nádrže s objemem větším než 2 000 litrů, můžete požádat o čerpání dotace z programu Nová zelená úsporám, který se na podzim roku 2021 rozšířil o program Dešťovka. Ten je přímo určen na podporu zachytávání a využívání dešťové vody a jeho prostřednictvím mohou žadatelé získat dotaci v rozmezí 27 000–105 000 Kč.