Budoucnost pro knihovny v Praze 7 je příznivá

Městská knihovna v Praze provozuje v současné době 43 poboček v 16 městských částech. Současný stav rozložení poboček v knihovní síti a jejich otevírací dob se výrazně promění 1. března 2012, kdy začnou platit plánovaná úsporná opatření. O nutnosti zavírat pobočky z finančních důvodů byla veřejnost i zástupci městských částí informováni v lednu. Nepopulární rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole veřejnosti i médií, jejímž důsledkem je rozhodnutí některých městských částí o podpoře knihoven na jejich území.

V oblasti Prahy 7 provozuje Městská knihovna v Praze celkem dvě pobočky – Letnou na třídě M. Horákové a Holešovice na Ortenově nám. A právě knihovny Letná se měly týkat plánované úspory. Uzavřeno mělo být oddělení pro dospělé umístěné v prvním patře objektu, kde knihovna sídlí. „Prostor byl pro knihovnu s takovými výkony a návštěvností z dlouhodobého hlediska nevyhovující. Jedním z problémů byl například přístup do knihovny, kdy čtenáři museli využívat vchod obytného domu,“ objasňuje některé důvody, proč se knihovna rozhodla oddělení pro dospělé uzavřít, ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. A dodává: „Knihovna se snažila již v minulosti i ve spolupráci s MČ Praha 7 hledat řešení, které by knihovně pomohlo. Teď se zdá, že díky současné aktivitě radnice Prahy 7 je budoucnost knihoven v této pražské části více než příznivá.“

Městská část Praha 7 nabídla MKP prostory, o jejichž využití pro účely knihovny se v současné době intenzivně jedná.

„Zachování provozu Městské knihovny na našem území je pro nás velkou prioritou. Z četných ohlasů víme, že jsou její služby našimi občany hojně a s oblibou využívány. Ve snaze vyjít Městské knihovně v současné nepříznivé situaci maximálně vstříc jsme proto vytipovali vhodné nebytové prostory, kde nyní prověřujeme možnosti adaptace pro potřeby zřízení dobře dostupné, moderní a reprezentativní pobočky,“ uvedl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

Do té doby než padne rozhodnutí, respektive prostor bude pro knihovnu ze strany MČ Praha 7 upraven, bude MKP provozovat knihovnu Letná v současné podobě – tedy oddělení pro dospělé, oddělení pro děti – s provozní dobou od 1. 3. 2012: pondělí 13:00 – 19:00, úterý 9:00 – 16:00, středa/čtvrtek 12:00 – 19:00, pátek 9:00 – 16:00.